Do najväčšieho klientskeho centra verejnej správy, ktoré má slúžiť celej Bratislave, sa na prelome rokov majú sťahovať úradníci. Lenže stále nie je jasné, za akých podmienok budovu centra štát získa. Ministerstvo vnútra SR už dávnejšie zaplatilo súčasnému majiteľovi zhruba päť miliónov eur za jej rekonštrukciu. Rezort by ju chcel získať do svojho vlastníctva za 12,75 milióna eur bez DPH, v čom sú aj náklady na rekonštrukciu. Nie je však na to žiadna zmluva. Podľa šéfa rezortu Roberta Kaliňáka majú s jej majiteľom len ústnu dohodu.

Ani tá nie je dotiahnutá do podstatných detailov. Otvorené zostáva, či štát zaplatí peniazmi, svojimi prebytočnými nehnuteľnosťami alebo kombináciou jedného a druhého. „Dôležitá je cena a tá je výhodná,“ reaguje na pochybnosti R. Kaliňák.

Klientske centrum pre Bratislavu bude na okraji bratislavského Nového Mesta, na hranici s Ružinovom. Vznikne po rekonštrukcii areálu, ktorý je známy ako stará Ikea. Rezort chce kúpiť tri štvrtiny jeho plochy. Zvyšnú časť už kúpila firma s neznámym investorom. V jej dozornej rade sedia ľudia z advokátskej kancelárie, ktorej majitelia boli Kaliňákovi kolegovia a spoločníci. Minister vraví, že s touto firmou nemá nič spoločné.

Ústna dohoda

Ústna dohoda R. Kaliňáka sa napĺňa zaujímavým spôsobom, pri ktorej sa jeho rezort opakovane vyhýba verejnej súťaži. Najskôr bez súťaže podpísal nájomnú zmluvu, potom v zmluvnom dodatku zvýšil nájomné. V prepočte na rok stúplo z 0,88 na 1,33 milióna eur. „Uzatvorila sa zmluva o prenájme na sedem rokov a keďže prenájom nie je predmetom verejného obstarávania, preto to mohli urobiť napriamo,“ kritizuje podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý.

Ministerstvo vnútra si potom bez súťaže objednalo stavebné úpravy za 5,2 milióna eur bez DPH. „Podal som v tejto súvislosti aj podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, pretože ak by tento proces bol v poriadku, v podstate by to bola legálna cesta, ako verejné obstarávania obchádzať,“ uviedol poslanec NR SR.

Ďalší plánovaný krok je prevod vlastníctva, ktorý sa tiež udeje bez súťaže. Má ísť o zámenu nehnuteľností. Ministerstvo ponúka súčasnému majiteľovi budovy spoločnosti Vienna Invest svoje prebytočné nehnuteľnosti. Bez súťaže chce získať klientske centrum a bez súťaže sa zbaviť svojich budov.

Tento postup mali pôvodne TRENDU vysvetľovať Kaliňákovi ľudia, ktorí majú na starosti reformu ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa). Napokon však prišiel aj samotný minister. Podľa neho sa pre túto budovu rozhodli, lebo je v ideálnej lokalite a za výhodnú cenu. K otázke, prečo si vybral takýto postup, sa však vyjadriť nechcel.

Podľa toho, čo hovorí realitný expert, nie je cena klientskeho centra ani predražená, ale ani taká super výhodná, že ju treba zobrať za každú cenu – aj bez riadnej súťaže. Cena budovy vychádza na 640 eur za štvorcový meter. Podľa Andreja Churého, majiteľa realitnej kancelárie RE/MAX Elite stojí, výstavba administratívy v tejto lokalite v rozmedzí 450 až 650 eur.

Budova štátnych úradov sa teda zaradí medzi tie drahšie v tejto štvrti. Pozemok štát kupuje podľa ministra za 190 eur za štvorcový meter. Podľa R. Churého stoja pozemky pre administratívu maximálne 250 eur. Cena štátu teda je v norme, nemá ale príliš ďaleko od trhového maxima. R. Churý však pripomína, že počítať primeranú cenu len z týchto čísel by bolo povrchné. Do ceny totiž vstupujú aj iné faktory, napríklad stavebné náklady. „Čo sa týka lokalít, tak sú v Bratislave aj lacnejšie lokality, ale nevieme logistický zámer ministerstva,“ hovorí A. Churý.

Čo za to

Otvorenou otázkou zostáva, čo ministerstvo za starú Ikeu vymení. Do ponuky dalo budovu na Staromestskej ulici, na hlavnej dopravnej tepne v centre mesta, ktorá spája Most SNP s prezidentským palácom. Minister hovorí, že predávať budovy v tejto lokalite nie je ľahké. Investori podľa neho nie sú ochotní zaplatiť cenu zo znaleckého posudku, lebo je to pamiatková zóna. Vždy, keď sme to skúšali s nehnuteľnosťami v jej okolí, dostali sme nižšiu cenu,“ vysvetlil. To je podľa neho dôvod, prečo budovu na Staromestskej ulici ponúkajú na výmenu za starú Ikeu a nerobia verejnú súťaž.

Hodnota budovy na Staromestskej ulici nie je podľa ministerstva oproti klientskemu centru ani polovičná. Preto ponúkli Vienne Invest aj ďalšie nehnuteľnosti. „My sme dali viacero ponúk na viacero nehnuteľností a žiadna ich nezaujala. S najväčšou pravdepodobnosťou bude väčšinou iba finančný doplatok. My si myslíme, že cenu, ktorú nám ponúkli za pozemok, môžeme mať lepšiu,“ povedal R. Kaliňák.

V ústne dohodnutej cene 12,75 milióna eur sú podľa ministra zahrnuté platby za nájom aj za stavebné úpravy. Tieto platby by sa mali teda od ceny odrátať. Znamená to, že niekedy na prelome rokov bude mať ministerstvo splatenú zhruba polovicu kúpnej ceny. Druhú polovicu by malo vyrovnať čiastočne prevodom budovy na Staromestskej ulici a zvyšok doplatiť.

„Vzhľadom na výdavky, ktoré štát tento projekt má stáť, sú podmienky nastavené tak, že pre štát bude najefektívnejším riešením tú budovu odkúpiť,“ konštatuje M. Beblavý. Súčasnému majiteľovi by sa oplatilo, ak by sa ministerstvo teraz rozhodlo budovu nekúpiť a ďalej si ju prenajímať. Sumu vo výške pôvodne dohodnutej kúpnej sumy by získal zhruba za prvých päť rokov. A budova by zostala v jeho vlastníctve.

Obchod so známymi právnikmi

Nové klientske centrum zaberie tri štvrtiny areálu starej Ikey. Zvyšnú štvrtinu vlastní podľa katastra nehnuteľností spoločnosť SFI property. Tá chystá vedľa Kaliňákových úradov otvoriť obchod s kvalitnými potravinami s názvom Yeme. V dozornej rade sú dvaja ľudia z advokátskej kancelárie Metis Legal.

Jej spoločníci Marek Turčan, Daniel Fundárek aj Jaroslav Šusta boli v minulosti Kaliňákovými kolegami v 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa