Dôvodom sú rozdielne stratégie jednotlivých DSS. Tie využívajú voľné ruky na investovanie oveľa viac ako v minulosti. Pre sporiteľa to znamená širšie možnosti výberu, ale aj nutnosť nazrieť podrobnejšie do rozhodovania portfólio manažérov.

Pre pomerne krátku porovnávaciu bázu je však priskoro posudzovať schopnosť správcov vyrovnať sa s prepadmi. Vodidlom však môžu byť turbulencie, napríklad aj súčasná, ktorá začiatkom týždňa priviala z Číny. Ako však upozorňuje jeden z najväčších svetových správcov Fidelity v aktuálnom reporte pre svojich klientov, v dlhodobom horizonte je akciové riziko zvyčajne odmenené a korekcie trhu môžu vytvoriť atraktívne príležitosti. „Po niektorých z najhorších krátkodobých strát na akciovom trhu nasledoval odraz a zvrat k novým maximálnym hodnotám.“

Spomedzi DSS má najviac akcií vo svojom akciovom fonde Allianz, už spomenutých 94 percent. S výrazným odstupom (66 percent) nasleduje DSS Poštovej banky. Najväčší domáci správca sa rozhodol pre jednoduchú stratégiu, svojim sporiteľom ponúka iba dva fondy. Hoci využil zákonnú možnosť zrušiť svoj indexový fond, vysokým zastúpením akcií v negarantovanom fonde ponúka takmer plnohodnotnú náhradu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa