Medziročné tempo inflácie za august očakávala česká centrálna banka na úrovni 19,3 percenta a analytici na úrovni 17,7 percenta. Išlo by o ďalší nárast z júlovej úrovne 17,5 percenta.

Miesto rastu však prišiel nečakaný pokles na 17,2 percenta, prvý za posledných trinásť mesiacov. A s ním sa vynorili úvahy o tom, či má krajina vrchol inflácie pred sebou alebo za sebou. Tieto úvahy ukazujú niekoľko zásadných trendov, ale aj problémov, ktoré sa týkajú mnohých ďalších krajín, vrátane Slovenska.

Augustový pokles českej miery inflácie je najmä odrazom poklesu cien palív na čerpacích staniciach. Ropa dosiahla svoj vrchol na začiatku júna a odvtedy stratila pätinu hodnoty, čo sa v priebehu týždňov prejavilo aj na cene benzínu po celom svete.

Rovnakému tlaku nižšej inflácie budú čeliť aj ostatné krajiny. To je dobrá správa. Zlá správa však je, že pri existujúcich vysokých cenách elektrickej energie a zemného plynu čoraz viac odberateľov prestáva platiť nízke fixné ceny a začína platiť vysoké spotové ceny.

Tým, že sa im dramaticky zvyšujú náklady, zvyšujú si aj ceny výstupov, čo sa začína prelievať do druhotných tlakov na rast inflácie, najmä tej jadrovej.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa