Mexiko som si obľúbila hneď počas prvých troch mesiacov a vrátila som sa tam ešte trikrát. Za viac ako päť mesiacov som precestovala 19 z 31 mexických štátov a niekoľkokrát aj federálny distrikt hlavného mesta, v ktorom ma prekvapovali chudobné chatrče hneď vedľa viliek boháčov, obrovské džípy s nepriehľadnými sklami charakteristickými pre drogovú mafiu, ale aj veľa bezdomovcov na uliciach. Mexico City je naozaj mestom extrémov a možno preto som si k nemu vytvorila silný vzťah, hoci ho cudzinci často v láske nemajú.

Už odmalička som bola Mexikom posadnutá kvôli pyramídam. Chcela som sa stať archeologičkou, hrabať sa v hrobkách pyramíd a zisťovať tajomstvá Indiánov. Verím totiž, že v nejakom minulom živote som bola jednou z nich. Až priamo v Mexiku som potom pochopila, že síce navštíviť 17 archeologických miest je najdokonalejší magický pocit vôbec, ale aj napriek tomu mi k srdcu najviac prirástli práve tamojší obyvatelia.

Prvýkrát som sa dostala do kontaktu s Mexičanmi ešte na strednej škole, keď som si začala písať s pôvodnou obyvateľkou Tony z mestečka Querétaro v strednom Mexiku. Tony mi dokonca poslala aj knihy na bakalársku a diplomovú prácu o aztéckych Indiánoch. Naše online priateľstvo trvalo osem rokov, kým sme sa konečne mohli stretnúť aj osobne v marci 2011, keď sa ku mne správala ako k vlastnej sestre.

Kde čašníci spievajú v reštauráciách

Zdroj: Alexandra Kováčová

Vždy pozitívne

Mexičanov asi najviac charakterizuje milosť a pohostinnosť, väčšinou sú síce pomerne chudobní, ale vážia si, čo majú, a nenadávajú na všetko, ako je to u nás doma bežné. Raz mi Arturo, jeden kamarát z Puebly, povedal vetu „Fucking Europeans, always complaining“ a mal čistú pravdu. My Európania sa naozaj sťažujeme skoro na všetko, vydávame energiu na to, čo zmeniť nemôžeme, a čo by sme mohli zmeniť, len kritizujeme. V mexickom dialekte sú síce hanlivé slová bežné, ale berie sa to inak. Keď vám niekto zo známych povie „no manches wey, pinche cabrón“, určite si to neberte osobne ako urážku.

Národ tequily a kukurice je až nadmieru pozitívny a príjemný k cudzincom, radi pomáhajú, zaujímajú sa o vás, neustále sa usmievajú a bežne si spievajú aj pri prechádzke na ulici. Dokonca ma už obsluhovalo aj v top reštauráciách viac čašníkov, ktorí si veselo pospevovali. A keďže v Mexiku musíte zaplatiť v reštaurácii prepitné najmenej 10 percent z účtu, z ktorého čašníci prevažne žijú, sú na oplátku veľmi milí a servis je skutočne na jednotku. Mexičania ma naučili viac sa ľuďom otvoriť, brať život s humorom a tešiť sa aj z denných maličkostí a detailov, lebo materiálne veci naozaj nie sú také dôležité, akú hodnotu im my prikladáme.

Kde čašníci spievajú v reštauráciách

Zdroj: Alexandra Kováčová

Džentlmeni sveta

Pre mňa sú potomkovia Aztékov a Mayov asi najotvorenejší národ na svete. Úplne iné ako na Slovensku je hlavne to, že aj muži dávajú najavo svoje pocity. Oni ma ako prví naučili hovoriť ľuďom, že ich mám rada, že mi na nich záleží, a otvorene si vážiť všetky dobré skutky a pomoc. Neviem sa dočkať, kedy sa aj naši slovenskí chlapi prestanú báť napísať slová Te Quiero niekomu priamo na nástenku Facebooku či dokonca poslať srdiečko, kde to všetci vidia. Stále hovorím o mexickom priateľskom prístupe k druhým ľuďom a nie o tom, ako to často Slováci chápu skreslene. Je možné mať nezištne rád osoby druhého pohlavia aj bez toho, aby sme chceli sex či vzťah, naozaj áno. Priateľstvo častejšie vydrží aj na celý život a v dnešnej dobe môže byť, bohužiaľ, aj cennejšie ako partnerský vzťah, čo Mexičania veľmi dobre vedia.

Cudzinkám sa v mojom najobľúbenejšom štáte bezpochyby dostane zaslúženého záujmu. Detail, ktorý ma asi najviac zarazil, bol, že mexickí muži sú praví džentlmeni. To, že mi otvárali dvere a pomáhali do bundy, bolo v poriadku. Nechápala som už však, čo robia, keď pri prechádzke ulicou chodili okolo mňa raz doprava a potom doľava. Až potom mi bolo vysvetlené, že si zachovali zvyk ochraňovať ženy ešte z dávnych čias. Žena v Mexiku musí byť vždy bližšie k budove a nie k ceste, aby bola chránená nielen pred autami, ale aj iným možným nebezpečenstvom, útokom či únosom. Mexičania mi nielen otvárajú dvere na aute, ale navyše aj počkajú, kým si sadnem, a pekne ich za mnou aj zatvoria.

Kde čašníci spievajú v reštauráciách

Zdroj: Alexandra Kováčová

Národ zvykov

Mexičania si ako národ naozaj snažia uchovávať zvyky domorodého obyvateľstva. Vo väčšine štátov uvidíme bežne na ulici ženy oblečené v pestrofarebných krojoch typických pre každý štát. Udivuje ma tiež ich zručnosť – napríklad stále pozerám s otvorenými ústami na tzv. voladores de papantla a ako títo domorodí muži lietajú na stožiari. Cvičia to už od útleho veku a dokonca na lane zavesení dolu hlavou len za jednu nohu dokážu aj pískať na píšťalku. Neviem si predstaviť, že u nás by dobrovoľne mamy nechali svoje deti takto sa hrať na vysokom stožiari bez zaistenia, len si okolo členka obkrútiť lano a spúšťať sa dolu hlavou až na zem. K voladores cítim až neuveriteľný rešpekt a pri každom ďalšom predstavení mi po chrbte behajú zimomriavky.

Na uliciach bežne nájdeme nielen voladores, ale aj skupinky Indiánov, ktorí predvádzajú tradičný tanec do hudby spred pár storočí, keď ríše ich predkov prosperovali. Pomaľované tváre, masky na hlavách ozdobené pierkami a len malé časti látok zakrývajúce to, čo nemá byť vidieť, k tomu píšťalky, bubny, hrkálky… a tmavé vypracované telá, podávajúce až nadľudský výkon, zahalené do dymu šalvie, kopálu či inej zázračnej bylinky. Dokázala by som ich sledovať aj celé hodiny.

Kde čašníci spievajú v reštauráciách

Zdroj: Alexandra Kováčová

Krajina farieb

Nielen muži, ale aj nežnejšie pokolenie a často aj deti z chudobnejších rodín sa môžu pýšiť zručnými rúčkami. Živia sa predajom rôznorodých ručne robených suvenírov na ulici, ako napr. šaty, kabelky, obrusy, košíky, náramky na ruky a iné šperky všetkých existujúcich farieb.

Mexiko je zo 46 štátov, ktoré som navštívila, určite tou najfarebnejšou krajinou. Životom tam svieti azda všetko. Tradičné kroje iného druhu v každom mexickom štáte, ďalej domy, trhy, hrobky a dokonca každodenný život spestrujú aj nečakane nádherné záchody vyzdobené farebnými kachličkami talavera z Puebly. Na WC v niektorých reštauráciách nájdete aj gauč a kvety na spestrenie. Hlavne v tých dámskych sa hodí sadnúť si a privoňať ku kvetom, kým čakáme v nekonečných radoch. A nezabudnime, že použitý toaletný papier sa hádže zásadne do koša a nie inde.

Kde čašníci spievajú v reštauráciách

Zdroj: Alexandra Kováčová

Chutná, no nezdravá

Ak chceme udržať rodinu pohromade, berme si príklad z Mexičanov, ktorí uznávajú hodnoty ako rodina a spolupatričnosť. Stále vidíme po rušných uliciach prechádzať sa celé rodiny od babky až po vnúčikov, čo je u nás už len veľmi zriedkavé. Rodiny sú tu veľmi pobožné, trávia spolu čas na omši v kostole a krížiky majú povešané všade – na krku, nad dverami v domoch aj v autobusoch. Dokonca sa ružence hojdajú aj v autách gangstrov a drogovej mafie. Pozdrav „que Dios te bendiga“ a ďakovanie Bohu za dary pred tým, ako sa pustia do jedenia, je tu na dennom poriadku.

Hoci nie som religionista, aj ja som sa naučila vyjadriť vďaku za jedlo, hlavne keď ide o mexickú kuchyňu. Ťažko sa mi odmieta nachos s guacamole alebo quesadillas či tortily s fazuľou. A pravdepodobne aj Mexičanom, ktorí sú po Američanoch druhým najtučnejším národom na svete. Ale ani sa nečudujem. Aká je mexická kuchyňa chutná, taká je aj nezdravá. Našťastie tam vieme žalúdku odľahčiť aj neznámymi exotickými druhmi ovocia a zeleniny. Ja som si obľúbila napr. jícamu – sladkú bielu hľuzu chuťovo podobnú kalerábu a mrkve, z ktorej robia dokonca lízadlá, ktoré si miestni okorenia pálivým čili a kvapkami citrónu. Aj v hoteloch a na uliciach nájdeme vozíky s čerstvým ovocím alebo vytlačenými šťavami. Takže kto má pevnú vôľu, v Mexiku pribrať nemusí.

Pevne verím, že každý turista, ktorý navštívi túto krajinu, si odnesie len to najlepšie – pozitívny prístup k životu, viac radosti z maličkostí a živšie dni plné smiechu, spevu a farieb. Výrazom Os quiero môžem určite bez hanby zaplniť nástenky hoci aj všetkých Mexičanov, ktorých som v živote stretla.

Autorka je spolupracovníčka TRENDU.

Krajina rekordov

Mexiko je 14. najväčší štát na svete, rozlohou 40-krát väčší ako Slovensko. Až 70 percent obyvateľstva tvoria miešanci. Hoci len desať percent sa radí k Indiánom, po celom Mexiku počuť až 62 rôznych domorodých jazykov. Mexiko je po Brazílii druhým štátom na svete v počte obyvateľov hlásiacich sa ku katolicizmu. Ostrovy zaberajú až šesťtisíc štvorcových kilometrov. Pico de Orizaba s výškou 5 700 m n.m. je najvyšším vrchom tohto sopečného štátu nasledovaný svetoznámou sopkou Popocatepetl (5 426 m n. m.) Hneď po USA je Mexiko druhým najnavštevovanejším štátom na celom americkom kontinente a top krajinou Latinskej Ameriky.

V Mexiku premáva najväčší počet taxíkov zo všetkých krajín sveta a na uliciach vidno aj viac rôznych Volkswagen Beetles ako hocikde inde. Mexičania venujú 15 rokov z priemerných 74 rokov života štúdiu, a tak sa radia k dvadsiatemu národu sveta v počte minutých peňazí na vzdelanie. Len menej ako sedem percent sú analfabeti.

Maximálna biodiverzita

Príroda Mexika je naozaj rozmanitá. Na území 64 národných parkov sa nachádza až deväť z desiatich ekosystémov sveta, čo krajinu radí na druhé miesto na svete. Viac ako desať percent všetkých živočíšnych druhov sveta žije práve tu, z čoho je cca 2 500 chránených. S viac ako 700 druhmi plazov si Mexiko zachováva svetové prvenstvo, je hneď druhé v počte cicavcov a štvrté v počte rôznych obojživelníkov a druhov flóry.

Kde čašníci spievajú v reštauráciách

Zdroj: Alexandra Kováčová

Učebnica histórie

Na území Mexika sa odhaduje okolo 38 000 archeologických miest, hoci len nepatrné množstvo z nich je odkrytých a sprístupnených verejnosti. Najznámejšie sú mayské pyramídy, ale tiež aztécke, olmécke, toltécke, totonacké, zapotécke či teotihuanácke.

Oslava všetkého

V Mexiku sa oslavuje naozaj všetko farbami vrátane Dňa všetkých svätých. Prvého novembra sa po celej krajine zhromaždí obyvateľstvo na oslavu. Na hroby svojich milovaných ukladajú oltáre s jedlom, nápojmi, sladkosti vo forme slávnej farebnej lebky a rôzne kvety ako aztécky nechtík či tzv. kvet mŕtvych. Mexičania veria, že duše mŕtvych detí sa vracajú na zem za rodinou, ktorá ešte žije, vždy prvého novembra, a, naopak, duše dospelých na druhý deň, tak ich chcú pohostiť priamo na ich hroboch. Najväčšie oslavy sú v hlavnom meste a štáte Michoacán.