Streamovanie pomáha

Sme zahltení dátami. Nie iba tými, ktoré máme k dispozícii z rôznych zdrojov. Čím ďalej, tým viac ich sami vytvárame. Podľa správy analytickej spoločnosti Domo denne vytvoríme neuveriteľných 2,5 trilióna bajtov dát. A ešte sa len rozbiehame. V roku 2020 sa v prepočte vytvorí 1,7 MB dát každú sekundu na každého človeka na planéte.

Či v drvivej väčšine nepôjde len o dočasné alebo irelevantné informácie, to už je iná debata. Inými slovami, skôr za zapotia prevádzkovatelia sietí a internetových pripojení, pretože väčšina dát bude plynúť z jedného miesta na druhé. Znižovať nutnosť fyzického ukladania dát čoraz viac pomáhajú rôzne streamovacie služby. Už netreba vytvárať milióny kópií filmu. Stačí jedna na serveroch Netflixu, ktorú si kedykoľvek pozrú tisíce záujemcov.

Samozrejme, ukladaniu sa nedá úplne vyhnúť. Napríklad fotografie. Od príchodu digitálnych fotoaparátov do rúk bežných používateľov sa fotografuje bez obmedzenia. Kedy ste naposledy prezreli svoju zbierku za posledné roky a vytriedili len ozaj vydarené alebo potrebné zábery? Aj pre takéto prípady sa zíde cloudové úložisko.

Dávať svoje dáta „do oblakov“ nemá byť jediné riešenie. Ako druh zálohy alebo miesto, ku ktorému budú mať prístup viacerí používatelia hocikde na svete, je však na nezaplatenie. Na výber sú doslova desiatky rôznych cloudových služieb na ukladanie dát. Takmer všetky fungujú na rovnakom princípe. Po registrovaní dostanete buď menší bezplatný priestor na používanie, alebo plnú funkcionalitu a kapacitu, ale len na určitý čas, zväčša jeden mesiac.

Po zaregistrovaní dostanete zadarmo menší priestor pre vyskúšanie funkcií služby

Potom je na vašich konkrétnych požiadavkách, či si dokúpite väčšiu kapacitu alebo prejdete na prémiový balík s určitou kapacitou cloudového priestoru a užitočnými doplnkovými funkciami. Niektoré služby majú samostatné balíky pre domácich aj biznisových používateľov so zvýšenou bezpečnosťou alebo s extra zálohovaním.

Je dobré pripomenúť, že

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa