Každý deň nový škandál: Tri kauzy posledných dní, ktoré nesmú zaniknúť

Zdroj: Maňo Štrauch, Michal Smrčok, TASR/Marko Erd, Sita

Žiadna nie je dosledovaná a dovedená do dôsledkov, lebo každý deň prinesie nové škandalózne odhalenie, ktoré prekryje tie predchádzajúce. Aj novinári a analytici, ktorí sa verejným životom zaoberajú profesionálne, si len s veľkými ťažkosťami udržujú prehľad o tom, čo všetko vyšlo najavo. Ľudia, ktorí si plnia svoje pracovné povinnosti a žijú bežnými starosťami, začínajú strácať orientáciu v tom, čo sa vlastne deje a v akom štádiu vývoja sú jednotlivé prípady.

Vytvárajú sa tak vhodné podmienky na to, aby protagonisti káuz a ich PR pracovníci či spin doktori mohli vyhlasovať, že všetko sú to len falošné obvinenia a umelo vytvorené podozrenia, ktoré sa vyšetrovaním nepotvrdili.

Za uplynulých osem týždňov sa toho nakopilo naozaj dosť.

Špirko dostratena

Špeciálny prokurátor Vasiľ Špirko pred niekoľkými týždňami pripomenul, čo všetko mu povedal odsúdený dépeháčkar Ľuboš Varga o verejnom obstarávaní na ministerstve a legalizačnej schéme, ktorá sa mala uplatňovať tak, aby dvom bývalým ministrom – Jánovi Počiatkovi a Robertovi Kaliňákovi – prišli na účty už prepraté peniaze. V. Špirko podal aj trestné oznámenie, že skupina osôb na čele s R. Kaliňákom, do ktorej patril policajný prezident, šéf NAKA a šéf jej protikoručnej jednotiky, sa dopustila trestného činu sabotáže.

Žiadna kauza nie je dovedená do dôsledkov, lebo každý deň prinesie nový škandál

Takmer bez povšimnutia verejnosti prebehla médiami správa, že dokumenty z verejného obstarávania sieťových komponentov, pri ktorom – podľa Ľ. Vargu – malo dôjsť k rozsiahlej korupcii, už ministerstvo vnútra nemá k dispozícii. Keď o ne požiadala redakcia Aktuality.sk, ministerstvo jej odpísalo, že „informáciami požadovanými žiadateľom povinná osoba v čase podania žiadosti o informácie nedisponuje“. Novinári tak nebudú môcť odsledovať, či sa polícia pri vyšetrovaní zaoberala všetkými relevantnými súvislosťami prípadu.

Nie je tiež známe, že by sa zriadila osobitná vyšetrovacia jednotka, ktorá by sa zaoberala závažným podozrením, že špičky Policajného zboru sa ako organizovaná skupina pokúsili o diskreditáciu prokurátora špeciálnej prokuratúry. V prvom aj druhom prípade sú vytvorené všetky potrebné predpoklady, aby po niekoľkých týždňoch či mesiacoch mohlo zaznieť, že trestné oznámenia V. Špirka sa nepotvrdili a vyšetrovateľ ich odmietol.

Jankovská na dvakrát

Z viacerých zdrojov sa verejnosť dozvedela o tom, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa