Aká je chuť vašich klientov platiť dane?

Sú rôzne typy ľudí. Jedna časť je taká, ktorá si uvedomuje, že štát nebude fungovať, ak nebude dosť peňazí v rozpočte. Sú ochotní platiť dane a nehľadajú spôsob, akým si povinnosť znížiť. Na druhej strane sú znechutení daňovníci, ktorí vidia, že tie prostriedky sa nevyužívajú efektívne. Vedia, že sa budú musieť v budúcnosti sami postarať o to, čo by mal robiť štát.

Narástlo percento znechutených po kauzách s DPH?

Ťažko povedať. Ľudia sa pýtajú, aká je pravdepodobnosť, že im niekto príde na kontrolu a odhalí nejaký nedostatok. Mám taký pocit, že ich počet narástol, ale percentuálne sa nechuť nedá vyjadriť.

Chcel od vás niekedy klient vysvetliť schému, ktorá nebola celkom bežná, prípadne bola na hrane?

Áno, ale my im to nevieme vyhovoriť. Môžeme ich však upozorniť na riziká, čo aj robíme.

Čo im poviete?

Osobne sa snažím klientov aj edukovať. Hovorím im o tom, v akej situácii môžu byť o desať rokov. Niekedy však chcú čierno-bielu odpoveď, ktorú neviem poskytnúť. Zodpovednosť za platenie daní ostáva na nich, až v druhom kroku si môžu u daňového poradcu uplatniť náhradu škody po tom, čo daň zaplatia, ak sa spoľahli na zlú radu. Ktokoľvek im poradí niečo, čo je na hrane, v tomto smere ponesú riziko oni.

Čo je najväčší problém v daňovej oblasti?

Nejednoznačná legislatíva. Viaceré ustanovenia zákonov pripúšťajú rôzne výklady.

A najväčšie nezmysly?

Napríklad ak fyzická osoba predáva obchodné podiely, tak platí zdravotné odvody, na ktoré nie je strop. Akoby zákonodarcovi uniklo, že tam nie je maximálny vymeriavací základ. Je to akoby dodatočné zdanenie. Ako start-upista si založíte akciovku či eseročku a keď ju neskôr predáte, platíte neobmedzené zdravotné odvody vo výške 14 percent.

Čiže aj to je dôvod, prečo sa pri predaji využívajú schránky v zahraničí?

Áno, využíva sa Holandsko, Cyprus aj Česká republika. Navyše, všetci okolo nás majú pravidlo, že ak podiely predáva holding, je to za určitých podmienok oslobodené od dane. Niekde je to minimálne rok, inde dva roky. Takže nemožno daňovníkovi vyčítať, ak si v rámci Únie vyberie tieto krajiny ako sídlo holdingu. Prečo by si zvolil Slovensko?

To znamená, že schránky primárne neslúžia na zakrytie vlastníkov?

Podľa mňa nie. Holdingová spoločnosť na Slovensku by bola oproti iným v konkurenčnej nevýhode. Napríklad v porovnaní s holdingom na Cypre, ktorý ušetrí na daniach, je teda ziskovejší a môže byť aktívnejší na trhu.

Postavenie veriteľa...

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa