Idete kontrolovať eurofondy na ministerstve školstva. Bol hlavným impulzom škandál, ktorý sa týka peňazí na vedu?

Eurofondy na školstve kontrolujeme permanentne – v roku 2012, 2014, ale boli sme tam aj vlani. Išli sme sa tam pozrieť na základe katalógu rizík, ktorý máme. Skúmali sme, ako sú nastavené procesy a výzva.

Čo ste zistili?

Výzvy neboli v treťom roku programového obdobia pripravené. Osobne som posielal list premiérovi, že hrozí veľké riziko v tom, ak sa budú veci robiť narýchlo. A dnes sa situácia veľmi podobá na tú, ktorá bola v Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA).

Karol Mitrík: Na eurofondy sme upozorňovali premiéra už dávno

Karol Mitrík Zdroj: Milan David

Tam si NKÚ posvietil na eurofondy za obdobie, keď bol za rezort zodpovedný Ľubomír Jahnátek, a podali ste dokonca trestné oznámenie. Čím sa to podobá na súčasnú kauzu?

Aj tam boli nepripravení hodnotitelia, nepreškolení, zle nastavené kritériá, chýbala stratégia do budúcnosti. Ak sa procesy nenastavia správne na začiatku, nevyhodnocujú sa priebežne, môže to dopadnúť zle. A to je slabina všetkých rezortov a nielen v eurofondoch, ale aj v ostatných výdavkoch rozpočtu. Ak sa postupuje v časovej tiesni, robia sa chyby.

Odstupujúci minister Peter Plavčan povedal, že nechápe, v čom médiá vidia problém, keď nebolo minuté ešte ani euro a jednu veľkú výzvu zrušil. Načo ju bude teda NKÚ vôbec riešiť?

Nebol minutý ani cent z eurofondov, lebo ešte nedošlo k refundácii. Ale k zazmluvneniu časti úspešných žiadateľov už došlo, čiže záväzky si budeme musieť plniť, a ak EÚ eurofondy stopne, zaplatíme ich zo štátneho rozpočtu. Inak dajú prijímatelia štát na súd. Na zrušenú výzvu sa pozrieme tiež. V roku 2012 sme totiž boli na kontrole a jej výsledkom boli podozrenia na korupciu a netransparentnosť pri poskytovaní eurofondov na vedu a výskum. Identifikovali sme 13 vážnych systémových chýb a viac ako 390 pri hodnotení. Dali sme odporúčania ministrovi, aby to zmenil. Teraz chceme porovnať, či sa dodržiavali opatrenia, ktoré premietli do manuálov a metodiky hodnotiteľov. Máme indíciu, že sa tak nedialo.

Karol Mitrík: Na eurofondy sme upozorňovali premiéra už dávno

Karol Mitrík Zdroj: Milan David

Čo boli vtedy najvážnejšie zistenia?

Spôsob hodnotenia. Nemôže sa stať, že kritériá nastavím tak, že bude hodnotiteľ rozhodovať subjektívne. Na to je Brusel najviac citlivý, lebo subjektivita vytvára priestor na korupciu. Obhajoba, ktorá teraz na školstve zaznela, že hodnotitelia v konflikte záujmov sa mali sami vzdať projektov, je neprípustná. Riadiaci orgán eurofondov ich musí mať prelustrovaných, priemyselný projekt nemôže hodnotiť internista.

Aké sú najväčšie slabiny čerpania eurofondov na Slovensku?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa