Slovenská advokátska komora (SAK) chce formovať diskusiu o odborných témach. Predseda SAK Viliam Karas pre TREND hovorí, že diskutovať musia odborníci, inak hrozí, že dôveryhodnosť inštitúcií ešte klesne.

Komoru počuť výraznejšie, prečo?  Viac komunikujeme navonok, preto sa zdá, že nás počuť viac. Komora je však aktívna neustále.

Prišli ste s víziou, ako by sa mohli zmeniť podmienky vo väzbe. Nie je to podľa vás téma iba preto, že polícia nedávno zadržala množstvo ľudí?

Dlhodobo upozorňujeme na problematiku väzby. Z terénu máme veľa informácií, ako to v našich väzniciach vyzerá. Nepozdáva sa mi, že túto tému niektorí hodnotia ako politickú. Hovoríme o tom už dlhšie, teraz je však situácia taká, že túto tému spoločnosť viac vníma. Je dôležité uvedomiť si, že vo väzbe sú osoby, ktoré nie sú odsúdené, a zásahy do ich práv majú byť primerané a v nevyhnutnej miere. Pri väzbe aj výkone trestu je stále veľa aspektov, ktoré sa dajú zlepšiť. Napríklad elektronická komunikácia s klientom by procesy uľahčila.

Ste aj proti iným skutočnostiam.

Ďalšou rovinou je dĺžka väzby, najmä pri tej kolúznej, ktorá má najprísnejšie podmienky. Z historického pohľadu na našom území ešte neboli také prísne podmienky, ako sú dnes. Ani za čias monarchie. V celej Európe hovoríme o humanizácii a demokratickom vývoji, no náš štát je v tejto oblasti drakonickejší. Myslím, že minimálne štandardy ľudskosti musia zaujímať každého. Úroveň vyspelosti spoločnosti sa vyhodnocuje aj tým, ako sa správa k tým najposlednejším, ktorí sú na jej periférii.

Zaznievajú argumenty, že pobyt vo väzbe si obvinení predlžujú svojím konaním. Ako sa na to pozeráte?

Toto je nepochopením systému trestného práva. Štát má systém orgánov, ktoré majú prešetrovaciu právomoc. Jeho úlohou je preukázať, že sa trestný čin stal a že ho spáchala určitá osoba. Na druhej strane platí princíp zákazu nútenia do samousvedčovania, obvinení nemajú povinnosť vypovedať  a spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Štát má preukázať vinu, nie ľudia svoju nevinu. Dĺžka väzby so správaním obvineného vôbec nesúvisí.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa