Nech to znie akokoľvek paradoxne, práve teraz je dobrý čas na to, aby ľudia postupne investovali viac, lebo môžu nakupovať lacnejšie. Podmienkou je urobiť to rozumne, chápajúc, do čoho človek ide, a s dôsledným zvážením poplatkov. Lebo tie v konečnom dôsledku výrazne rozhodujú o tom, či a koľko človek pri investovaní svojich úspor zarobí.

Najlepší čas sporiť

Na to, aby Slováci zvyšovali svoje úspory a budovali svoj finančný majetok, majú tú najlepšiu príležitosť a bola by škoda ju nevyužiť. Zamestnanosť je historicky najvyššia, zvyšujú sa mzdy v hospodárstve. Schopnosť sporiť je najvyššia aj podľa bilancie príjmov a výdavkov v spotrebiteľskom barometri, ktorý robí Štatistický úrad SR.

Aj keď niektoré prieskumy ukazujú aj na extrémnejšie sumy, väčšinou sa zhodujú v tom, že gro ľudí dokáže ušetriť desatinu platu. Obvykle je to suma okolo 60 eur. Či už niekto spláca úver alebo nie, žije sa v dobrých časoch a vypustiť celý príjem do spotreby je mrhaním príležitosti.

Ako rastie finančný majetok Slovákov 1/4
(mld. eur)

Kam vložiť peniaze v roku 2019? Nikdy nebol lepší čas na zbohatnutie

1 Údaj k 3.kvartálu 2018
PRAMEŇ: NBS

Slovensko je krajina vyčnievajúca práve v tom, že má malý finančný majetok obyvateľstva. V roku 2016, za ktoré Eurostat naposledy zverejnil európske porovnanie, mali Podtatranci druhý najmenší finančný majetok v pomere k HDP v celej európskej dvadsaťosmičke. Menší ho mali len Rumuni. Dôležité je aj číslo ilustrujúce, ako veľmi sú slovenské domácnosti chudobné oproti Európe. Kým na Slovensku finančný majetok domácností tvoril v roku 2016 štyri pätiny HDP, priemer za 28 európskych krajín bol 222 percent HDP.

Nemusí to nevyhnutne nič hovoriť o sporivosti či márnotratnosti národa. Jednoducho Slováci nežili dlho v čase, keď mali naozaj také príjmy, aby boli schopní šetriť a budovať si ho. V štruktúre finančného majetku prevládajú peniaze na

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa