Za naozajstným teplom si treba zaletieť

Kto chce v zime ozajstné teplo, to znamená 30 stupňov Celzia a viac, a k tomu 30-stupňové more, musí predsa len obetovať deň tam a deň naspäť na cestu lietadlom. A potom sa snažiť čo najskôr nastaviť sa na príslušné časové pásmo.

Zo vzdialenejších destinácií je odporúčaniahodnou napríklad Florida, kde sa dá dovolenka v meste spojiť s kúpaním napríklad v Miami. Pre milovníkov prírody je tu národný park Everglades. Vhodná je aj na dovolenku s deťmi pre atrakciu typu Walt Disney World Resort alebo Seaworld či Universal Studios s tematickým parkom o Harrym Potterovi.

Ani Kuba nestráca na popularite, najlepší čas na jej návštevu je práve v zime, do apríla. Okrem klasických hotelových ponúk alebo poznávacích zájazdov s cestovnými kanceláriami sa začínajú objavovať aj iné – napríklad v Havane nocľah v kláštore v centre starého mesta, kde sa o hostí starajú mníšky.

Ďalšou možnosťou je vycestovať do Južnej Afriky. Cesta do Kapského Mesta síce trvá 12 hodín, ale oplatí sa. Mesto má krásnu kulisu, rovnako pekné pláže, výborné reštaurácie za nie veľa peňazí.

Možno si tu nechať zorganizovať návštevy početných vinárstiev a na svoje si prídu aj milovníci nakupovania v malých obchodíkoch namiesto veľkých obchodných domov. Kapské Mesto má ešte jednu prednosť – časový posun oproti nám je len hodina.

Kam v decembri uniknúť pred slovenskou zimou a prežiť dovolenku v teple

Jednou z najväčších atrakcií Vietnamu sú plavby po zátoke Halong. Zdroj: Jarmila Horváthová

Raj pre potápačov, zamilovaných alebo tých, ktorí nechcú niekoľko dní robiť vôbec nič, len tráviť čas na pláži či v mori. To sú Maldivy, kde je teplota v zime optimálnych 29 stupňov Celzia. Ostrovy môžu byť dobrým tipom aj pre tých, ktorí hľadajú trojkombináciu – more-pláž-exkluzívne ubytovanie. Hotelových stredísk s mnohými hviezdičkami je tu niekoľko.

Destináciami, ktoré už roky nestrácajú v zime na popularite, je aj Thajsko pre svoju prírodnú rozmanitosť a dobre vybudovanú infraštruktúru, Dominikánska republika pre svoje pláže a hotely s all inclusive ponukami a Vietnam pre tých, ktorým sa už Thajsko zunovalo a chcú stráviť zimný pobyt v juhovýchodnej Ázii.  

Bali má strach

Po tom, čo na indonézskom ostrove Bali činnosť sopky Mont Agung zatvorila miestne letisko, sa domáci obávajú, že turisti sa budú krajine vyhýbať. Vypočítali, že každý stornovaný pobyt znamená výpadok v príjmoch 800 eur. Zatvorenie letiska spôsobilo miestnemu hospodárstvu dennú 18-miliónovú škodu.