komentár Marián Leško 2017
Zdroj: Maňo Štrauch
komentár Marián Leško 2017

Thanha, ktorý v Nemecku požiadal o politický azyl, príslušníci komunistickej tajnej služby v Berlíne prepadli, naložili do auta a odvliekli na vietnamskú ambasádu. Potom ho odviezli do Bratislavy, kde ho zaradili do vietnamskej delegácie, ktorá slovenským vládnym lietadlo odletela do Moskvy. Z nej sa potom Thanh dostal do Hanoja, kde sa „dobrovoľne“ prihlásil úradom, aby sa nechal odsúdiť na doživotie.

Slovenský podiel na zločine

To, že Thanh bol do vlasti zavlečený z Bratislavy v slovenskom vládnom lietadle, už nie je hypotéza, ale potvrdený fakt, o ktorom nie sú žiadne pochybnosti. Ako po skončení súdneho procesu v Berlíne podotkla Petra Isabel Schlagenhaufová, advokátka zavlečeného Thanha, nemeckí vyšetrovatelia „zatiaľ nenašli dôkaz, že by slovenská strana s vietnamskou spolupracovala vedome“.

Vo štvrtok minulého týždňa Monika Tódová, reportérka Denníka N, zverejnila článok, z ktorého vyplýva, že takéto dôkazy existujú. Príbeh únosu Vietnamca zo Slovenska sprostredkovali novinárke slovenskí policajti, ktorí jeho priebeh videli na vlastné oči.

Boli svedkami toho, ako po rokovaní slovenskej a vietnamskej delegácie príslušníci vietnamskej tajnej služby pred hotelom Bôrik preložili dobitého a zjavne omámeného Thanha z českej dodávky do policajného auta, zaradeného do kolóny. Podľa policajtov, ktorí hovorili s M. Tódovou, šéf protokolu ministerstva vnútra im celú situáciu vysvetlil tak, že „Kali o tom vie, je to štátny záujem“.

Policajti tvrdia, že zahraničná delegácia aj s Thanhom odišla z hotela priamo k lietadlu, do ktorého „najprv nastúpil vietnamský minister, potom časť delegácie. Unesený sa do lietadla dostal posledný. Niesli ho pod pazuchami. Malo to pôsobiť dojmom, že ho len opitého podopierajú.“

Ak sú tieto tvrdenia policajtov pravdivé, jednoznačne z nich vyplýva, že „Kali“, teda Robert Kaliňák ako minister vnútra o zavlečení vedel, takže on a jeho spolupracovníci sa vedome podieľali na závažnom kriminálnom čine. Nie je to nič prekvapujúce, lebo aj pred výpoveďami policajtov viaceré skutočnosti jasne nasvedčovali tomu, že zavlečenie Thanha inicioval vietnamský režim, ale bol naplánovaný a zrealizovaný tak, že od začiatku počítal s pomocou a podporou slovenskej strany. Pozrime sa na tieto skutočnosti podrobnejšie.

Vietnamci

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa