Aký bol váš posledný kontakt so Slovenskom?

Koncom mája som sa stretla s bývalou hovorkyňou Kooperativy. Každý kvartál sa snažím stretnúť s bývalými kolegami na večeri v Bratislave. Čiže ten kontakt je stále veľmi aktívny. A snažím sa stretávať aj s bývalými kolegami zo sporiteľne.

O čom sa najčastejšie bavíte?

Určite najskôr o tom, ako sa kto má. Lebo každý má nejakú novú etapu života. Moja bývalá hovorkyňa Mirka napríklad rozbieha Modranskú majoliku. To ma veľmi zaujíma, milujem keramiku. Ďalšia kolegyňa mi zas rozpráva, čo nové v Kooperative, a aj napríklad môj bývalý šofér má teraz úplne novú prácu a syna. Každý porozpráva, čo sa nové udialo.

Bavíte sa aj o spoločenskej situácii?

Určite. Keď som teraz sledovala, čo sa na Slovensku deje... Tá vražda, všetky škandály, zmeny ministrov krátko po sebe. Som v šoku.

Prekvapilo vás, že to fungovalo až takto?

Pre mňa to bolo prekvapenie v tom, že som si myslela, že situácia na Slovensku je už viac stabilizovaná. Chápem, že veci nefungujú ešte ako napríklad v Rakúsku, kde demokracia je už veľmi dlho. Ale že je tá situácia taká krutá... A agresívna, ako som to vnímala z médií, to ma veľmi prekvapilo. Je to škoda.

Kaliňákov majetok sa riešil už dávno. Teraz ma prekvapilo, koľko sa toho prevalilo

Regina Ovesny-Straka Zdroj: Maňo Štrauch

Písalo sa o vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny aj v Rakúsku?

Áno, samozrejme.

Aj to tam zarezonovalo ako informácia od bezprostredného suseda alebo to bola síce vážna, ale predsa len správa ako každá iná?

Písalo sa tu o tom dosť, aj následne o výmene premiéra. Ja som čítala aj slovenské médiá, ktoré mi dávali širší obraz, čo sa u vás deje. Detaily mi doplnili tiež kolegovia zo Slovenska, ako sa tu menila klíma.

Udialo by sa niečo v Rakúsku inak?

Tá vražda by sa tu nestala, podľa mňa. Aj v Rakúsku je korupcia, ale iná. Na Slovensku sú veľké 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa