Ako ste sa dostali k vlastnému obchodníkovi s cennými papiermi?

Mojou oblasťou bolo dlhé roky právo a compliance napriek tomu, že som vyštudovaný finančník. Ale bola to vlastne výhoda, vždy som sa snažil to právo aj compliance ladiť probiznisovo. Keď som tvoril Finax, už som presne vedel, kam môžem zájsť. A keď sme sa rozhodli, že budeme ako prví na Slovensku kompletne online, tak som mal trochu malú dušičku. Predsa len, alfa a omega všetkých finančných inštitúcií je mať podpísanú zmluvu. Ale zákon nezakazuje nemať papierovú zmluvu. Ja som to tak vždy vnímal, že tie papiere od finančných inštitúcií s podpismi nie sú kvôli ochrane klienta, ale kvôli ochrane tých inštitúcií samotných. Aby boli chránené, keď sa náhodou niečo pokazí. Ja hovorím, že poskytujem dostatočne férové a transparentné služby, tak nie je dôvod báť sa o svoje meno. Vykomunikovali sme si to aj s Národnou bankou Slovenska [NBS]. Je tam viacero bodov, kde si identitu klienta overujeme, aby sme splnili zákonné povinnosti.

Vy ste pracovali pre obchodníka s cennými papiermi, prečo ste nerozbehli svoj projekt tam?

Aj so spoluzakladateľom sme v tomto biznise už dlhé roky. Okrem iného som zakladal forexového obchodníka v zahraničí, pracoval som v slovenskom obchodníkovi s cennými papiermi. Vždy som mal ten pocit, že tie inštitúcie sa sústreďujú v konečnom dôsledku na poplatky, ako čo najviac zarobiť na klientovi. Keďže môj pohľad bol iný, nakoniec som si založil vlastného obchodníka s cennými papiermi. Nakoplo ma, keď som mal rakovinu a prešiel som si chemoterapiou a ako som tam chodil a stretával sa s ľuďmi, tak som si nastavil hodnoty inak. Peniaze, čo som zarobil, som investoval do projektu, ktorý chcel byť ku klientom maximálne férový. Nemám stopercentnú istotu, že to dopadne úspešne, ale ohlasy máme veľmi pozitívne.

Online investovanie do indexových fondov je populárne v zahraničí, ako ste ho nastavovali vy?

Zobrali sme si najlepší produkt, aký je dnes na trhu, a na tom sme postavili naše služby. Netvrdím, že indexové fondy budú vždy najvýhodnejšie, ale aktuálne to tak je. Až bude v indexových fondoch 80 percent všetkých aktív, môže to trochu kriviť trh. Teraz je v pasívnych fondoch zhruba tretina amerického bohatstva. Keď máte teraz napríklad v indexe šesť leteckých spoločností a vy jeho kúpou kúpite podiel vo všetkých, tak vlastne nemajú motiváciu medzi sebou súťažiť, to je tá hlavná

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa