Ešte nedávno to bol scenár veľmi blízko reality, keďže reštrukturalizačný správca podal návrh na konkurz firmy Retail Value Stores (RVS), prevádzkovateľa Carrefouru. Do hry v poslednej chvíli vstupuje bývalý partner investičnej skupiny Penta Jozef Špirko a ťahá obchodnú sieť doslova hrobárovi z lopaty.

S využitím bohatých skúseností s ozdravovaním firiem v ťažkostiach si ju trúfa opäť postaviť na nohy. Jeho úspech bude závisieť od toho, či si na svoju stranu dokáže nakloniť dodávateľov a zákazníkov kedysi úspešnej retailovej značky, ktorá za posledné obdobie utrpela na Slovensku značné imidžové škody.

Záchranárske práce

J. Špirko verí, že Carrefour má potenciál vrátiť sa na trh a obnoviť si dobré meno z minulosti, hoci uznáva, že to nebude jednoduché. „Je to jeden z najrizikovejších projektov, do akého som kedy vstúpil. Na druhej strane, kto sa bojí, nesmie do lesa,“ prízvukuje. Do sfunkčnenia siete plánuje podľa vlastných slov naliať prostriedky v jednotkách miliónov eur. Podrobnejšie detaily, napríklad o jeho akcionárskom podiele v Carrefoure, zatiaľ nekomunikuje.

Do budúcnosti by si J. Špirko rád ponechal renomovanú značku a pokračoval v podnikaní pod licenciou francúzskeho koncernu. Ešte nemá vytýčenú stratégiu dlhodobého rozvoja. Prvoradým cieľom je záchrana existujúcej siete predajní, rozširovanie o ďalšie prevádzky zatiaľ neplánuje.

Po vstupe do Carrefouru totiž hasí najmä akútne problémy. Na ilustráciu, v akom stave prichádza do spoločnosti, na minulotýždňovej retailovej konferencii TRENDU J. Špirko spomenul, že v prevádzkach siete sa momentálne robia tristoeurové denné obraty, čo je bežná prax malej predajne s výmerou päťdesiat štvorcových metrov.

Z pätice obchodov slovenského Carrefouru začala pod rukami nového investora ožívať ako prvá prevádzka v bratislavskom nákupnom centre Polus. Do výrazne zmenšeného priestoru sa vrátili čerstvé potraviny a regály sa postupne opäť zapĺňajú tovarom. Skromnejšiu predajnú plochu okolo štyritisíc štvorcových metrov majú mať podľa J. Špirka všetky prevádzky Carrefouru, teda dve bratislavské a po jednej v Košiciach, Žiline a Trnave.

Finančnej kondícii RVS má prospieť aj to, že sa manažmentu podarilo vyjednať nové dodatky k nájomným zmluvám. Zabezpečujú podstatnú úsporu na nájomnom, ktoré v predchádzajúcom období presahovalo aj štyri milióny eur za rok.

Vizitka firmy Retail Value Stores
(prevádzkovateľa predajní Carrefour, mil. €)

Základní CMYK
Základní CMYK

Pozn.: Výsledky za rok 2014 sú súčtom údajov z dvoch účtovných závierok
PRAMEŇ: Register účtovných závierok

Miliónové dlhy

Podľa informácií TRENDU vstup do Carrefouru lákal viacero záujemcov, medzi nimi aj skupina CBA lučeneckého podnikateľa Mariana Šufliarskeho. No zdevastovaný reťazec napokon zostal na ocot, až kým mu záchranné lano nehodil J. Špirko. Z obchodníckej brandže pochádza konštrukcia, že o vstupe do Carrefouru spolu s ním pôvodne uvažoval tiež obchodník 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa