Čo vás chráni pred vyhorením?

V práci mám šťastie na výborný tím ľudí, ktorý mi uľahčuje zvládať stres. Náročné situácie vnímam ako výzvu na rast a učenie sa. Vtedy sa väčšinou snažím spojiť s prírodou. Keď som žil v Brazílii a Portugalsku, chodieval som k moru. Na Slovensku rád zájdem aj s rodinou do hôr zalyžovať si, hoci aj na jeden deň.

Máte rád len šport alebo aj umenie?

Oboje. Rád hrám tenis, lyžujem alebo robím jachting. Teší ma, keď si môžem aj s priateľmi sadnúť pred televízor a pozerať futbalový zápas obľúbeného tímu. Z umenia preferujem maľbu a hudbu. Vždy keď niekam cestujem na dovolenku, snažím sa zažiť obe. Ale pravou umelkyňou v rodine je moja manželka. V minulosti kreslila komiksy, hoci dnes je právničkou – expertkou na medzinárodné arbitráže.

João Carapeto: Vie ma nahnevať nedostatok zodpovednosti

Zdroj: Archív Joãoa Carapeta

Ktorá bola najlepšia dovolenka vášho života?

Národný park Senegati v Tanzánii počas veľkej migrácie divokých pakoní. Zhodou okolností to bola aj moja svadobná cesta. Počíta sa to? Ak nie, tak potom asi výstup na Machu Picchu.

Mali by ste radšej dom pri mori alebo chatu v horách?

Naozaj si musím vybrať? Vyrastal som pri oceáne, ale zamiloval som sa do hôr a lyžovania. Najradšej by som si prenajal oboje.

Čo vás dokáže najviac nahnevať?

Nedostatok zodpovednosti. Človek môže robiť chyby, ale ak si ich neprisvojí a nezoberie si z nich ponaučenie, bude ich neustále opakovať.

A čo vás dokáže potešiť?

Keď vidím ľudí v ťažkých životných situáciách, napríklad pacientov chorých na rakovinu, ako sa vyliečia a vrátia do bežného života. A to aj vďaka práci, ktorú robím.

Akú najlepšiu radu ste v živote dostali?

Rob to, čo miluješ. Uč sa najviac, ako môžeš. Zaobchádzaj s druhými tak, ako by si chcel, aby oni zaobchádzali s tebou. Snaž sa ovplyvniť spoločnosť. Sústreď sa na to najlepšie v ľuďoch, a to za každých okolností.

Existuje niečo, čím ste posadnutý?

Chcel by som po sebe zanechať stopu, doma aj v práci. To je zmysel môjho života.

Aké bolo vaše najťažšie rozhodnutie?

Opustiť firmu, pre ktorú som pracoval. Na povrchu bolo všetko super. Jej reputácia, plat, perspektíva povýšenia. Ale nebol som šťastný. Nezdieľal som rovnaké hodnoty. Musel som sa z firmy vykúpiť, pretože mi zaplatila MBA. Bolo to ťažké rozhodnutie. Ale som rád, že som ho urobil. Následne som získal prácu v oblasti reformy verejných nemocníc v Portugalsku a tam som objavil vášeň pre zdravotníctvo. Odvtedy robím kariérne rozhodnutia vždy v súlade s mojím životným zámerom a hodnotami.

Na čo rád míňate peniaze?

Najradšej míňam peniaze na vzdelanie mojich detí. Môže to byť výlet za spoznaním novej kultúry, do múzea, hodina hudby, koncert alebo šport.

Keby ste boli opäť mladý, aký by ste si v oblasti vzdelania stanovili cieľ?

Spoznať oblasť svojej vášne a potom sa o nej dozvedieť čo najviac, aby som sa v nej stal expertom. Mladosť je ideálny čas aj na experimenty. Je dobré vybudovať si pevný základ v jednej oblasti, ale zároveň byť otvorený aj iným kultúram a kontextom.

Akú moc by ste chceli mať ako superhrdina?

Moc dať každému človeku rovnakú šancu.

João Carapeto (41) vyštudoval podnikové riadenie v Portugalsku, MBA má zo strategického manažmentu a financií z USA a zdravotníckeho manažmentu z Francúzska. Pracoval pre portugalský Národný zdravotný systém aj ako konzultant pre Roland Berger a A.T. Kearney v Portugalsku, Španielsku a Brazílii. Do Roche nastúpil v roku 2014, zodpovedný bol za rozvoj obchodu v Latinskej Amerike. Country Managerom Diagnostickej divízie Roche Slovensko sa stal v júli 2017.