Už onedlho po svojom narodení začal tiger chradnúť, keď podľa Európskej komisie od roku 2010 prestalo Slovensko stíhať dobiehať Európsku úniu. Za okolitými krajinami začalo dokonca zaostávať a o dekádu neskôr sa v mnohých parametroch ocitlo na samotnom chvoste krajín V4. Slováci si mysleli, že to bolo kšeftovaním Roberta Fica a rozdávaním verejných peňazí iba svojim. Z vlády ho vyhnali a prišla nová vláda. No už po dvoch rokoch sa ukázalo, že Ficovo vládnutie bolo iba búrkou oproti tornádu, ktoré na Slovensko priniesol Igor Matovič.

Kým devastácia krajiny za čias R. Fica bola pomalá a postupná, za vlády I. Matoviča nabrala na obrátkach. Vládni predstavitelia ani poslanci vládnych strán absolútne nedbajú na udržateľnosť verejných financií či na tvorbu predvídateľného ekonomického a legislatívneho prostredia. Pred sebou vidia iba zisky, ktoré z uchopenia moci majú. A chcú ich maximalizovať. Na úkor všetkého a všetkých. Stali sa z nich kšeftári s budúcnosťou krajiny. Jedni kšeftári iba vymenili tých druhých.

Začína sa to premiérom, ktorý verejne povedal, že nad ním stojí koaličná rada. Nulový rešpekt k ústave či kompetenčnému zákonu. Doslova priznal, že je iba bábkou v rukách I. Matoviča. Podobne ho vnímajú aj poslanci za OĽaNO, keď mu György Gyimesi odkázal, nech si názor ohľadom dúhových vlajok strčí za klobúk. Užívanie si statusu, ktorý Eduard Heger získal, mu bráni v tom, aby spravil správne rozhodnutie.

Podobne situáciu vníma aj veľká časť poslancov koalície, ktorá sa do parlamentu dostala iba náhodou. Polovica z nich mala a má prakticky nulové preferencie. Títo ľudia získali životnú šancu, ktorej sa budú držať do konca. A odhlasujú čokoľvek, len aby o svoje výhody neprišli. A potom sú tam tí, ktorí vládnutie berú ako skutočný biznis. Zhodou okolností parlament schválil nájomné byty hneď po tom, ako schválil Matovičov prorodinný balíček.

Niektorí sa tešia z postavenia, iní z peňazí a zvyšní z moci. A tí sú pre krajinu najnebezpečnejší. I. Matovič je z pozície ministra financií ešte silnejší, ako bol z pozície premiéra. Rozdáva miliardy, aby si naplnil svoje politické ciele. Bez ohľadu na skutočné potreby Slovenska. Každým novým zákonom ešte viac centralizuje moc do svojich rúk. A všetci okolo, okrem strany SaS, sa iba nečinne prizerajú. Aj preto sú dni liberálov vo vláde spočítané.

Politická tragédia, ktorú momentálne Slovensko zažíva, bola v dejinách častá. Vždy súvisela s absolútnym úpadkom krajiny. Nie je to inak ani v súčasnosti. Čím dlhšie bude táto vláda vládnuť, tým dlhšie bude Slovensko krajinou bez budúcnosti. 

Viac v novom TRENDe

Slovensko bez budúcnosti
Zdroj: TREND
Slovensko bez budúcnosti
Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám 16. mája 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Devastácia štátu v priamom prenose. Slováci budú ešte dlho ľutovať výsledok posledných volieb