Peknú piesočnatú pláž v turistickej časti Pusanu v Južnej Kórei s tri a pol miliónmi obyvateľov druhého najväčšieho mesta krajiny krášli detské ihrisko. Aj keď je sobota ráno, nikto sa na ňom nehrá. „Takýchto ihrísk máme teraz veľa. Je to však len dekorácia – nemá sa na nich kto hrať, detí je málo,“ hovorí mi predavačka z obchodu so suvenírmi.

Keď sa jej spýtam na jej deti, usmeje sa. „Zatiaľ nie, ale keď s priateľom trochu ušetríme, dieťa plánujeme,“ hovorí. Keď sa jej spýtam, či jednotné číslo použila úmyselne, pridá smutný úsmev. „Pravdepodobne si nebudeme môcť dovoliť viac. Školy sú príliš drahé a rovnako bývanie,“ dodáva.

Celé mesto je teraz zaplavené plagátmi Busan Expo 2030. Juhokórejské mesto je jedným z favoritov na nedokončený výber, ale jeho pozíciu trochu komplikuje to, že päť rokov pred Expo sa koná svetová výstava v japonskej Osake. Podľa Enny, ktorá pracuje na oddelení propagácie kandidatúry na Expo, by to však nemal byť problém. „Sme úplne odlišné kultúry,“ hovorí sebavedome. Mottom Pusanu pre Expo je: „Meníme svet. Smerujeme k lepšej budúcnosti.“

A na propagačných videách jazdia vodíkové električky, pasažieri lietajú dronovými taxíkmi. A v tom, čo je teraz vyblednutou časťou obrovského prístavu, šiesteho najväčšieho na svete, sa stavajú nové parky v pôsobivej animácii. Keby Južná Kórea chcela upriamiť pozornosť sveta na niečo, v čom má svetové prvenstvo, potom by slogan kandidatúry na Expo mohol znieť: „Svet, v ktorom sa nerodia deti.“

Spočiatku príliš veľa, teraz primálo

Južná Kórea je krajina, ktorá mala v roku 2022 najnižší index prírastku obyvateľstva na svete s hodnotou 0,78. Je to menej ako polovica priemeru najvyspelejších krajín sveta G20 a asi len tretina hodnoty 2,1, ktorá sa uvádza ako potrebná na udržanie populácie. V realite Južnej Kórey to znamená, že iba menšina kórejských žien má teraz dieťa a len minimálny zlomok kórejských manželstiev má viac ako jedno dieťa.

Len pred niekoľkými desaťročiami Južná Kórea zápasila s opačným problémom – bojovala s preľudnením a snažila sa kontrolovať pôrodnosť. V krajine s veľkosťou Maďarska žije viac ako päťdesiat miliónov ľudí a predovšetkým 30-miliónová aglomerácia okolo Soulu, v ktorom žije desať miliónov obyvateľov, presahuje všetky štandardy.

Z devätnástich miliónov v roku 1950 dosiahol počet obyvateľov päťdesiat miliónov v roku 2010. Odvtedy však kórejská populácia rástla len minimálne a v posledných rokoch, naopak, klesá rýchlym tempom. A to napriek všetkým programom na podporu pôrodnosti, do ktorých v poslednom desaťročí vláda investovala viac ako dvesto miliárd eur. Demografi vypočítali, že ak bude súčasný trend pokračovať, do roku 2100 bude v krajine žiť menej ako polovica súčasnej populácie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa