Plastu chceme čoraz menej, ale obalov sa zbavovať nehodláme. Aj preto sa plasty v ostatnom období čoraz viac nahrádzajú rôznymi druhmi papiera. Dopyt po papieri je taký vysoký, že sa z neho stáva nedostatkový produkt a prejavuje sa to aj na jeho cenách.

Priemerná cena papiera za ostatných šesť mesiacov od konca minulého roku vzrástla v Európskej únii o 18 percent v porovnaní s druhým polrokom 2021. V súčasnosti nič nenaznačuje, že by sa mal blížiť odklon on nových cenových rekordov, a potvrdzujú to aj samotní výrobcovia.

Vyššie zisky z jeho produkcie však neočakávajú. Dôvodom je, že na rastovej vlne sú aj ceny vstupných surovín a energie, ktoré musia pretavovať do cien konečného produktu.

Vrchol stále nevidno

Enormný rast cien na trhu s papierom nenastal náhle. Ceny rastú kontinuálne už od začiatku minulého roka, keď mnohí výrobcovia prekvapili plánovaným výrazným zvýšením cien papierov a lepeniek. Zdá sa, že tento stav je výsledkom kombinácie viacerých faktorov, ktoré urýchlila najmä pandémia a nárast spotreby obalov sprevádzajúci nárast online nákupov po celom svete.

Práve obaly momentálne tvoria približne 65 percent celkovej produkcie papiera, čo je vyše 10-percentný nárast len za ostatnú dekádu. Grafický a kancelársky papier, naopak, podiel stratil a dnes ho je vo výrobe približne štvrtina.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa