Keď napíše knihu o ekonómii profesorka z Oxfordskej univerzity, čitateľ očakáva kvalitné argumenty, trochu akademickej nudy, ale aj podnetné myšlienky. Toto všetko sa v knihe Ekonómia šišky (priliehavejšie jej názov znie v českom preklade – Ekonomie koblihy) od Kate Raworthovej skutočne nachádza. Čitateľ nájde prierez dejinami ekonomického myslenia, záplavu citátov slávnych ekonómov a veľa grafov. Na pozadí si všimne „ľavicovosť a zelenosť“ autorky a nechýba genderová korektnosť.

Odhliadnuc od jej svetonázorového presvedčenia sa knihu oplatí prečítať. Pravda, ak sa čitateľ prehryzie prvými kapitolami, ktoré sú naozaj skôr nudným akademickým čítaním ako pútavou knihou o ekonómii pre širšiu verejnosť. Kto by podľa názvu čakal pop ekonomickú príručku, bude sklamaný.

Vnútro šišky

Základnou myšlienkou knihy je, že svet postavený na nekonečnom raste hrubého domáceho produktu (HDP) nemôže fungovať naveky. Rast ekonomiky má svoje limity a ľudia by mali okrem udržateľnosti rastu hľadieť aj na iné aspekty ako sociálna rovnováha a životné prostredie. Ak sa zanedbajú, skončí sa aj rast HDP.

Rovnováhu rastu a sociálnej spravodlivosti si autorka predstavuje ako dve kružnice. Vnútorný kruh je sociálna základňa a vonkajší ekologický strop. Medzi týmito dvoma kruhmi je bezpečný a spravodlivý priestor pre ľudstvo. Je to priestor na regeneratívnu a distributívnu ekonomiku. Ak sa ľudia dostanú do-vnútra vnútorného kruhu, sú vo sfére nedostatku, čo je zlé. Ak prekročia vonkajší kruh ekologického stropu, zničia planétu.


pôvodný súbor:0035 Mochovce elektraren.jpg
Neprehliadnite

ESG investovanie nie je len zelené. Má aj svoje riziká

Hľadať balans medzi týmito dvoma extrémami je veľmi náročná úloha nielen pre ekonómov, ale aj pre politikov. Ekonómka preto apeluje, že je načase zbaviť sa cieľa neustáleho rastu HDP, ktorý charakterizoval 20. storočie, a nahradiť ho lepším cieľom, vhodným pre 21. storočie. „Je nutné zaistiť blahobyt pre všetkých v rámci možností našej planéty. Inými slovami, dostať sa do priestoru šišky (tá má dieru v strede), čo je optimálny bod pre ľudstvo,“ píše profesorka ekonómie.

Nekonečný rast nebude

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa