Predseda SNS vedie vágne reči o lajdáckom prístupe ministerstva financií k tvorbe rozpočtu a vyhráža sa, že ho nemusí podporiť väčšina poslancov. Ekonómovia z Rady rozobrali návrh rozpočtu na súčiastky a racionálne vysvetlili kde v ňom vidia veľké riziká. Európski úradníci boli v kritike rozpočtu miernejší, ale dvíhajú prst.

Kritika predsedu SNS Andreja Danka prišla na jeho minulotýždňovej tlačovej konferencii.Zrejme frustrovaný z postupne padajúcich preferencií strany hovoril o lajdáckom prístupe ministerstva financií k tvorbe štátneho rozpočtu.

Vyrovnaný rozpočet ako fetiš

A. Danko svoju kritiku nazval zdvihnutým prstom a pohrozil, že ak by tento zákon aj hlasmi koaličných poslancov neprešiel, Slovensku môže hroziť rozpočtové provizórium. Za jeho rozhorčením sa nemusí skrývať sklamanie z toho, že rezorty SNS nedostali príliš pridané, ale skôr to, že A. Dankovi neprešli všetky jeho návrhy, ktoré chcel do rozpočtu presadiť.

Ako TRENDU potvrdila hovorkyňa SNS Zuzana Škopcová, okrem bankovej a digitálnej dane požaduje A. Danko posilnenie rozpočtu postupným zavedením reverse charge [prenos daňovej povinnosti, ktorá znižuje úniky DPH – pozn. TREND] podľa vzoru Česka.

Z nedávnych vyjadrení A. Danka je jasné, že predseda SNS si predstavuje razantnejšie míňanie prostriedkov z rozpočtu na úkor zvyšovania štátneho dlhu. Už v septembri sa v rádiu Expres vyjadril, že vyrovnaný rozpočet nie je žiadny fetiš. „My Slováci stláčame dlh, lebo vždy žijeme v tom, že sa nezadlžme, lebo bude dobre. Táto filozofia je zlá aj v makroekonomike.“

Uviedol, že by Slovensko vôbec nemalo mať zákon o dlhovej brzde. „Áno, zrušil by som ho okamžite, pretože je to hlúposť. To je celá zmena myslenia – nebáť sa primerane sa zadlžiť,“ vyjadril sa v rádiu Expres. Slovensko si podľa jeho slov môže pokojne požičať aj sedem miliárd eur, ktoré by investovalo najmä do infraštruktúry či nemocníc.

Proti Dankovým výpadom v súvislosti s dlhovou brzdou sa ohradil Ivan Šramko, predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ). „Je to krátkodobý záujem s rizikom vyššieho zadlženia. Zrušenie zákona by nás vyradilo z akejkoľvek ligy zodpovedných štátov,“ povedal minulý týždeň na podujatí NBS o verejných financiách. Navrhol dokonca dlhovú brzdu nastaviť ešte prísnejšie, z dnešných 60 na 50 alebo dokonca na 40 percent HDP.

Predložený rozpočet má mnoho rizík, ktoré ohrozujú jeho realizáciu v praxi

Zarážajúce je, že veľkú mienku o návrhu rozpočtu nemá ani jeho predkladateľ. Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) priznal, že zostavovanie rozpočtu nebola jednoduchá záležitosť.

„Ide o druhý predvolebný rozpočet a na rozdiel od roku 2016 bude potrebná dohoda troch koaličných strán,“ podotkol. Návrh rozpočtu je nastavený na maximálnom možnom limite, ktorý povoľuje zákon o rozpočtových pravidlách. „Balansujeme na hrane,“ priznal šéf rezortu financií.

Strach z predvolebnej kreativity

Ku kritikom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa