Naposledy upozornil na slovenského pozorovateľa OBSE Martina Guttena, ktorý následne musel zo zahraničnej misie odísť a o ktorého sa zaujíma už polícia.

Prečo ste sa začali venovať fašistom na internete?

Pretože nesúhlasím s ich ideológiou, ich videním sveta, ich programom a považujem ich za potenciálne nebezpečných. Žil som viac ako štyridsať rokov v nedemokratickom, totalitnom režime. Nechcem dožiť posledné roky svojho života v nejakom podobnom, len inak sfarbenom. Nechcem, aby v takom režime žili moji synovia a vnuci. Nestačili nám roky 1939 až 1945 a 1948 až 1989?

Ako funguje napríklad komunita okolo Mariana Kotlebu, ako medzi sebou jej členovia šíria informácie?

Okrem osobných profilov má spravidla každá okresná a krajská organizácia strany svoju facebookovú stránku a existuje množstvo fanúšikovských, podporných, špecializovaných stránok a diskusných skupín, kde sa členovia a sympatizanti aktívne virtuálne stretávajú. Samozrejme, je tu aj osobný kontakt na mítingoch, spoločných akciách. Sú aktívni aj na športových podujatiach, jarmokoch, púťach, grilovačkách, pri varení gulášu či kapustnice, pri spoločnej turistike.

Ján Benčík: Ak extrémisti porušujú zákony, nemôže byť ich stíhanie fraškou

Benčík Ján Zdroj: Maňo Štrauch

Majú celkom slušnú kampaň, ktorá zrejme nie je nákladná. Ako to dosiahli?

Zásadne všade nosia stranícke tričká, mikiny, zástavy a takýmto spôsobom sa verejne identifikujú. Dokonca aj keď idú darovať krv či obdarovať tých, ktorí pomoc z nejakých dôvodov potrebujú. To je, samozrejme, aktivita hodná úcty, ale znehodnotia to okatým pretŕčaním sa v straníckych tričkách a fotografiami so zástavou či šekom s logom strany. Nepôsobí to potom ako úprimná snaha pomôcť, ale skôr ako zneužívanie ľudí na nevhodnú propagáciu svojej strany.

Na ktorej sociálnej sieti, prípadne stránke sú najaktívnejší?

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa