Jachtárska sezóna v Chorvátsku vrcholí s dovolenkovou. Tržby z turizmu sa tento rok pohybujú na rekordných úrovniach. O 10 percent prekročili aj tie z doposiaľ najsilnejšieho roka 2019. Krajina je od turizmu a cestovného ruchu závislá. Obavy z koronakrízy a jej vplyvu na cestovateľské správanie a návyky návštevníkov sú však už bezpredmetné.

V minulom roku navštívilo Chorvátsko 7,4 milióna turistov. V septembri 2020 to bolo 536-tisíc, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2019 pokles o 76,5 percenta a aj zvyšok roka 2020 sa niesol v znamení poklesov.

Prenocovaní v hoteloch a iných druhoch ubytovacích zariadení zaznamenali lokálni podnikatelia až takmer o polovicu (49 %) menej. Potvrdili to dáta zo systému e-visitor.

Do polovice augusta 2021 zaznamenalo chorvátske ministerstvo cestovného ruchu 55,3 milióna registrovaných turistov, ktorí si  zaplatili ubytovanie a nocľah minimálne na jednu noc. Čísla v tom období presiahli rok 2020 o vyše pol milióna. Z počtu 55,3 milióna ubytovaní patrilo 46,6 milióna zahraničným dovolenkárom. Zvyšných 8,7 milióna tvorili chorvátski turisti.

Drahé „slovenské more“

Chorvátsko je jednoznačne najobľúbenejšou jachtárskou destináciou Slovákov. Potvrdzujú to dáta z portálov na prenájom lodí, ktoré hovoria, že hoci nepatrí k najlacnejším, tohtoročná sezóna je lepšia.

„Obsadenosť lodí sa zvýšila medziročne o 25 percent a tržby nám oproti roku 2020 vzrástli dokonca o 116 percent,“ uvádza Pavel Pribiš, spoluzakladateľ česko-slovenskej platformy na prenájom lodí Boataround, ktorá sa biznisu venuje od roku 2017. Aktuálne majú v ponuke približne 19-tisíc lodí.

„Niektoré destinácie v Chorvástku, predovšetkým Split, ale aj grécke Atény, sú už takmer úplne vypredané,“ dodáva P. Pribiš. Názor potvrdzuje aj šéfka platformy Booking The Sea Martina Horanská.

Neprehliadnite

Chorvátsko nie je lacné. Tento rok však last minute neexistoval, Slováci vykúpili všetko

„Posledné lode, ktoré si zákazník dokázal jednoducho a pohodlne rezervovať a následne zaplatiť, sme robili v júni. Odvtedy je veľký problém zohnať akúkoľvek loď. Chorvátsko je na sto percent vybookované,“ vysvetľuje. Tí, ktorí sa spoliehali na last minute, obišli naprázdno. Iné krajiny sú na tom trochu lepšie.

Taliansko či grécke otrovy ešte ponúkajú niekoľko dovolenkových alternatív. Podľa expertov to závisí od cestovateľskej dostupnosti. Chorvátsko je v tomto absolútne bezkonkurenčné. Dovolenkári sú stále opatrní a volia destinácie, kde sa môžu dostať autom. Paradoxne sa vyhýbajú aj poloprázdnym letiskovým halám.

„Preto sú na tom najlepšie práve stredomorské destinácie. Sú obklopené bohatými európskymi krajinami. Chorvátsko, Grécko, ale aj Španielsko či Taliansko majú lepšiu sezónu ako pred covidom,“ konštatuje P. Pribiš z Boataround. 

Pandémia zrušila sivú ekonomiku

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa