Pamätám si na to veľmi dobre. Na finančných trhoch zúrila kríza po kolapse Le­hman Brothers. Na jej pozadí prebiehal súboj o Biely dom. Obama verzus McCain.

Po výhre demokratického kandidáta jedno z amerických médií zverejnilo projekciu, ako asi bude Obama vyzerať po ôsmich rokoch, teda ak by vyhral aj ďalšie voľby v roku 2012. Pohľad na šedivého a vráskavého prezidenta ma dosť prekvapil. Voľby predsa práve vyhral 47-ročný „mladík“ s čiernymi vlasmi.

Viackrát som si na túto projekciu spomenul, najviac asi pred troma rokmi, keď som si takéto rýchle starnutie prostredníctvom jednej aplikácie na svojom smartfóne vyskúšal aj ja. Nebolo mi však do smiechu. Ja o 30 rokov predsa nie som ja. Žiaľ, podobne sa mýli veľká väčšina populácie Slovenska. Pomerne často pozerám štatistiky o úsporách v druhom pilieri a stále dúfam v malý zázrak.

Veľká časť sporiteľov si myslí, že na dôchodok odkladajú pre niekoho cudzieho a nie pre svoje budúce ja, ktoré sa časom objaví v zrkadle. K 21. aprílu 2022 je v druhom pilieri majetok v hodnote 11,7 miliardy eur. Z toho 59 percent je v dlhopisových fondoch, 16,5 percenta v akciových, 23 v indexových fondoch a 1,2 percenta v zmiešaných.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa