Predčasne boli splatené jej úvery pre firmy spadajúce pod chemický holding Energochemica SE, zbavila sa aj pohľadávky voči firme SW, ktorá sa v likvidácii dostala k majetku strojárskeho holdingu Sitno, a nakoniec aj aktív v luxusnom športovo-relaxačnom areáli v Šamoríne, za ktorým už pri vzniku nápadu stál M. Hoffmann (na úvodnej fotografii).

Upratovanie v Poštovej banke potvrdili TRENDU viaceré zdroje. Podľa nich boli jej staronoví vlastníci z J&T nepríjemne prekvapení, čo v nej po odchode Hoffmanových ľudí našli. Aj kvôli tomu trvá tento proces banke dlhšie, ako pôvodne očakávala.

Luxusný problém

Minuloročné vyrovnanie J&T s M. Hoffmannom bolo celkovo za päťsto miliónov eur. Za podiel 8,4 percenta v Poštovej banke, 24 percent v J&T Finance Group a 9,9 percenta v J&T Private Equity Group zinkasoval M. Hoffmann štyristo miliónov eur. Za ďalších sto miliónov eur mala podľa dohody nadobudnúť J&T desať percent v spoločnosti Axon Neuroscience SE, ktorá patrí do portfólia Istro- kapitalu SE.

M. Hoffmann síce z Poštovej banky kompletne vycúval, peňažný ústav však musí riešiť viacero sporných projektov, ktoré po sebe zanechal. Zrejme najväčším bol multifunkčný projekt v Čilistove pri Šamoríne.

Mario Hoffmann vystupuje len ako tvár projektu a otec myšlienky multifunkčného areálu v Čilistove

Areál s rozlohou viac ako sto hektárov sa stal najväčším a najmodernejším jazdeckým centrom v strednej Európe. Okrem dostihových dráh, takmer sedemsto stajní a parkúrového areálu sa v ňom nachádza i akvapark, hotel či wellness. Aktuálne v ňom finišujú s dostavbou atletického štadióna s umelým oválom, keďže spoločnosť x-bionic sphere hostila v júni obnovený legendárny atletický míting P-T-S.

Biznismen M. Hoffmann oficiálne vystupuje ako tvár projektu. Označuje sa za otca myšlienky a priame majetkové prepojenie odmieta. Ako uviedol v minuloročnom rozhovore (TREND 12/2015), ide o projekt klienta Poštovej banky a on sám je v ňom prítomný len ako bankár.

Koniec angažovanosti

Areál pri Šamoríne financovala Prvá penzijná správcovská spoločnosť, ktorá je stopercentnou dcérou Poštovej banky. Pôvodný rozpočet hovoril o nákladoch vo výške 80 miliónov eur, postupne sa mali vyšplhať až na 150 miliónov eur. Ľuďom z J&T na čele s Patrikom Tkáčom sa tento projekt nepozdával. Vzťahy s M. Hoffmannom sa mali kvôli tomu dostať na bod mrazu, čo prispelo aj k jeho odchodu zo skupiny.

S tým časovo koliduje aj zbavenie sa aktív v športovo-jazdeckom areáli. Ešte v polovici vlaňajška držala Prvá penzijná v jednom zo svojich fondov podiely v štyroch spoločnostiach angažovaných v tomto projekte v celkovej hodnote 108 miliónov eur. Situácia sa však zmenila.

„Prvá penzijná aktuálne nedrží žiaden podiel v realitných spoločnostiach Forespo Facility Management, Horse Park, Merkator 2 a Forespo Čilistov, keďže predmetné spoločnosti nevlastní,“ vraví hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová. Dodáva, že v projekte sa už majetkovo neangažujú.

J&T čistí vzťahy s Mariom Hoffmannom

Zdroj: Maňo Štrauch

Novým majiteľom sa v decembri minulého roku stala spoločnosť x-bionic sphere. Pred dvoma rokmi sedel v dozornej rade tejto firmy niekoľko mesiacov aj M. Hoffmann. Jej jediným akcionárom je cyperská spoločnosť Miraniteco, ktorá je cez spleť firiem a osôb spojená s private equity štruktúrami J&T. Samotná finančná skupina na otázky TRENDU, či je priamo majetkovo zapojená, prípadne či sa inak angažuje v projekte pri Šamoríne, neodpovedala.

Biznismen M. Hoffmann odkazuje, že jeho postavenie sa nezmenilo. „Mario Hoffmann je autor myšlienky vybudovania multifunkčného športového areálu pre všetky generácie športovcov. x-bionic sphere je privátna spoločnosť a svoje majetkové vzťahy zverejňuje v zmysle platnej legislatívy,“ uvádza jej PR manažér Martin Simonides.

Kto to platí?

Otázkou zostáva, z čoho spoločnosť x-bionic sphere financovala nákupy štyroch spomínaných firiem. Vlani dosiahla tržby necelé dva milióny eur a skončila v strate

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa