Nedostatok zemného plynu a zvyšujúce sa ceny elektrickej energie spôsobujú, že Európa siaha po uhlí, tvrdí konateľ firmy JPX Ján Pišta. 

Ktoré hlavné faktory v súčasnosti ovplyvňujú cenu elektrickej energie?

Sú to hlavne emisné kvóty a klimatická politika Európskej únie, ďalej aktuálne ceny plynu, ktoré prudko rastú samy osebe. Tretím faktorom je počasie, ktoré hrá vždy významnú rolu. 

Je pri zvyšovaní cien elektriny najdôležitejšia cena zemného plynu?

Cena elektriny sa tvorí na spotovom trhu, kde o nej rozhoduje fyzická dodávka. Jej cenu na každú jednu hodinu tvorí najdrahšia elektráreň, ktorá vyrobí ten posledný potrebný megawatt. Produkcia sa totiž skladá z najlacnejšej energie, kam patrí jadro, hydro, dotovaný vietor a slnko, elektrina z uhlia, na konci sú plynové elektrárne a za nimi ešte elektrárne spaľujúce ropné produkty. Tam, kde sa utne ponuka, posledná elektráreň, ktorá predáva posledný megawatt, sa tvorí cena. Pred tromi-štyrmi mesiacmi v tomto mixe chýbalo mnoho uhoľných elektrární, pretože boli drahšie než plynové, teraz sa tam vracajú.

Oplatí sa im to pri extrémne drahom uhlí?

Všetky energetické komodity sú v súčasnosti extrémne drahé. Uhlie láme rekordy, plyn je ešte drahší. Keby sa mal použiť plyn na výrobu elektriny, v mnohých prípadoch by bol výrobca hlboko v mínuse. Emisné kvóty však prestali rásť, čo zlacňuje náklady uhoľných elektrární, preto sa teraz spaľuje viac uhlia, čo je vzhľadom na boj s emisiami paradox. No je to iba dočasné. Keď sa vyriešia aktuálne problémy, plyn znovu vytlačí drahšie uhoľné elektrárne mimo tohto mixu. Kedy sa to stane, bude závisieť od jeho ceny. A tá momentálne závisí od zásob, ktoré sú veľmi nízke.

Uhlie je v Nemecku najdôležitejším zdrojom pre výrobu elektriny
Neprehliadnite

Energetická kríza nabrala globálny rozmer. Prechod na zelenú energiu bol príliš rýchly

Špekuluje sa, že Európe môže hroziť až blackout...

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa