Rozsiahle historické dedičstvo v podobe rozvetvenej železničnej siete je výhodou aj ťarchou. Tretina infraštruktúry je zanedbaná do nevyhovujúceho stavu, čo spôsobuje meškania a komplikácie. Slovensku tak konkurencieschopnosť voči iným krajinám, najmä z pohľadu nákladnej dopravy, uniká pomedzi prsty. Riešením má byť aj desaťročný harmonogram investícií do opráv, ale v neposlednej rade aj komplexné ozdravenie masívnych štátnych železničných firiem.

Železnice budú v nadchádzajúcich rokoch európskou prioritou a s tým prichádzajú povinnosti, ale aj príležitosti, hovorí v rozhovore pre týždenník TREND štátny tajomník ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť.

Z pohľadu Európskej únie bol vlaňajšok Európskym rokom železníc. Aký to bol rok pre slovenské železnice?

Situácia bola ťažká a covid-19 ju len utvrdil. Všetko sa začína aj končí pri infraštruktúre. Tretina koľají je dlhodobo v nevyhovujúcom stave, čo spôsobuje meškania a iné komplikácie v osobnej aj nákladnej doprave. Rok priniesol aj pozitíva. Po roku práce sme predstavili harmonogram investícií do železničnej infraštruktúry. Je to záväzný dokument, ktorý odpovedá na otázku, kedy a ako chceme realizovať, čo je signál aj pre stavebný sektor.

Veľkým pozitívom je tiež, že sa nám podarilo pripraviť návrh pre Plán obnovy, v ktorom sa významne zameriavame na železničnú dopravu. Práce napredovali aj na veľkých infraštruktúrnych projektoch, spoločnosť ZSSK pokračovala vo veľkej  obnove vozového parku. V druhej polovici roka Železnice Slovenskej republiky tiež začali s rozsiahlymi opravnými prácami, vďaka navýšeným zdrojom na údržbu 55 mil. EUR, a podarilo sa odstrániť desiatky prechodných obmedzení traťovej rýchlosti, čo znamená menej meškajúcich vlakov.

Investície do infraštruktúry

Harmonogram výstavby šiel začiatkom decembra do medzirezortného pripomienkového konania. Ako dopadlo a kedy ho prerokuje vláda?

Veľa pripomienok k nemu nebolo. Máme ho pripravený na rokovanie vlády a predpokladám, že ho predložíme najneskôr do dvoch týždňov.

Do akej miery máte preň zabezpečené financovanie?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa