S bývalou premiérkou sme sa rozprávali o tom, ako vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zmenila Slovensko.

Krátko po vražde J. Kuciaka a M. Kušnírovej pred vyše dvomi rokmi mnohí pochybovali o tom, či sa podarí nájsť vrahov a objednávateľov. Dnes je rozsudok na svete. Čo znamená pre Slovensko?

Vražda investigatívneho novinára a jeho partnerky je závažný zločin, ktorý otriasol aj tak otrasenou podstatou demokracie na Slovensku a dôverou v jej piliere. Vyplavilo sa množstvo káuz, ktoré súviseli s vraždou, a ukázalo sa zosieťovanie politikov, mafie, oligarchov, finančných skupín, ale aj sudcov, prokurátorov a policajtov. To vytvorilo obraz zdevastovanej spoločnosti, jej inštitúcií. To sa prirodzene prejavilo v ďalšom poklese dôvery k demokratickým procesom a inštitúciám. Teraz nastáva proces očisťovania týchto inštitúcií v spojení s vyšetrovaním tejto vážnej kauzy, ibaže za tým je nevyhnutný dôvetok: toto nie je jediná kauza a takýchto sietí je na Slovensku oveľa viac.

Je to začiatok očisty, lenže táto očista nebude priamočiara a jednoduchá, pretože je tu dlhodobo nazhromaždených oveľa viac a vážnejších problémov. A dnes vidíme, že pribúdajú ďalšie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa