Ukazovať niekomu dlhý nos sa v biznise nenosí. To však neznamená, že sa to nerobí. Len to nie je vidieť. Posledný príklad je o tom, ako majitelia Nováckych chemických závodov (NCHZ) vyhúpali s Bruselom. Tu je príbeh.

Už dva a pol roka trvajúci najväčší slovenský konkurz odštartoval kartelový trest od Európskej komisie z leta 2009. Výškou pokuty urobil zo slovenskej firmy najväčšieho vinníka sprisahania skupiny európskych chemičiek. Hoci tá na to, bez urážky, nevyzerala.

Konkurz bol odvetným ťahom majiteľov podniku. Cieľ striasť sa európskej pokuty bol jasný. A viditeľný od momentu, keď konkurzný správca poprel pohľadávku komisie, čo z pokuty vznikla.

Na firmu sa v konkurze dvakrát našiel kupec. Ten druhý uspel a momentálne visí predaj NCHZ českej firme Via Chem Slovakia na súhlase Protimonopolného úradu SR (PMÚ). Do uzávierky TRENDU nevyšiel.

Ak úrad predaj odobrí, môžu byť majitelia chemičky spokojní. Pôvodní? Noví? Vyzerá, že je to v podstate jedno. Na konci konkurzu by sa totiž NCHZ ocitli v rovnakej sfére vplyvu, v akej doň vstúpili. Partneri z čias bývalej skupiny Istrokapitál Mario Hoffmann a Miroslav Remeta sa ukázali ako tandem, ktorý bojuje o svoje projekty tvorivo a tvrdo. A komisia, proti ktorej chemičku bránili, po konkurze nemusí byť jediná, ktorej ukázali dlhý nos.

Ako zarobiť späť

Spájať oboch podnikateľov cez hlavičku Istrokapitál už nie je správne. Členovia tejto finančnej skupiny sa už dávnejšie osamostatnili. No značka Istrokapitál ešte existuje. Je to európska akciová spoločnosť, cez ktorú drží veľkú časť svojho investičného panstva M. Hoffmann.

Záujmom ex-istropodnikateľov v NCHZ je získať späť vložené peniaze a podľa možností zarobiť. K podniku majú blízko prepojeniami na jej doterajšieho akcionára – cyperský Disor, financujúcu Poštovú banku, ale aj viacero ďalších dôležitých firiem v podnikateľskom okolí chemičky.

Tam je aktívny najmä M. Remeta, čo sa ukázalo rýchlo po vstupe NCHZ do konkurzu. Tento podnikateľ pomáhal financovať prevádzku chemičky v konkurze. Nielen tak, že rokoval s dodávateľmi surovín, ale aj finančne. Ovládol bývalú energetickú dcéru NCHZ. Ako nedávno potvrdil, akciovku premenovanú na Novácku Energetiku kontroluje. Pomáhal cez ňu chemičke dodávkami energií a vody.

Istro-partička vybabrala s Bruselom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa