Som dlhodobý používateľ robotických vysávačov a na tento vynález nedám dopustiť. Samozrejme, s dvoma „ale“. Najprv je potrebné mať na týchto pomocníkov vhodnú domácnosť. Ideálne s tvrdou podlahou alebo kobercami s kratším vlasom a čím menej všakovakých podstavcov s vázami alebo deťmi rozhadzujúcimi papierové vreckovky, ponožky a Lego kocky po zemi.

Druhou podmienkou je, že to musí byť poriadny robotický vysávač. Výkonný, ale hlavne spoľahlivý. Viac ako rok som popri krátkodobejších testovaniach modelov od Samsungu, Xiaomi či Neato najviac používal Roombu 980. To je aj referenčný model, od ktorého som sa odrážal pri hodnotení jeho nástupcu – modelu Roomba i7+.


Vysávača sa nemusíte dotknúť mesiac


Vizuál sa zmenil len minimálne. Stále je to okrúhla placka s výškou okolo 9,5 cm s dvoma gumenými valcovitými kefami na spodnej strane, nárazníkom vpredu a kamerou a ovládacími tlačidlami navrchu. No pár zmien sa nájde. Objektív kamery na orientáciu v priestore je menší, na jeho efektivite sa to nijako neprejavilo. Tlačidlá už sú dotykové, čo sa mi nezdá ako najšťastnejšie riešenie.

iRobot Roomba i7+ vie vyprázdniť 
zásobník vysávača aj peňaženku


Zdroj: iRobot

Počas štyroch týždňov používania sa mi dvakrát stalo, že sa Roomba i7+ niekde zasekla na pohodenej ponožke. Prekážku som odstránil, ale tlačidlá už nereagovali. Až kým som stroj neodniesol do nabíjacej stanice. Roomba 980 s tým problém nemala. Veľká časť robota je z lesklého plastu. Hoci sa i7+ postarala o žranie prachu v dome, sama na sebe ho po čase nosila vo viditeľnej vrstve.


Trochu sa zmenil mechanizmus otvárania priestoru pre gumené kefy, ale je stále jednoduchý na manipuláciu. Mimochodom, tieto proti sebe rotujúce "kefy" má patentované len iRobot a mám overené, že je to ozaj praktickejšie riešenie. Oproti klasickým štetinovým kefám u ostatných výrobcov alebo v Roombách nižších tried sa na ne namotáva omnoho menej vlasov, chlpov a nití.

Veľké plus je nový zásobník. Tiež sa otvára trochu inak, no stále pohodlne. Ale hlavne – už je umývateľný. Vybavený je aj dvoma filtrami, ktoré podľa výrobcu zachytia 99 percent plesní, peľu a alergénov.

iRobot Roomba i7+ vie vyprázdniť 
zásobník vysávača aj peňaženku


Roomba i7+ už zaberie trochu viac miesta Zdroj: Marián Biel

Iróniou je, že pohodlnosť vyberania zásobníka na nečistoty je v tomto prípade úplne irelevantná. Roomba i7+ sa totiž vie vyprázdniť sama. Trochu to prezrádza posledná konštrukčná novinka – zelené dvierka na spodnej strane. Sú jednosmerné, takže nečistota z nich prúdi len jedným smerom. Do nabíjacej stanice s druhým vysávačom a zásobníkom.


Oficiálne sa tento čierny hranol

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa