Sľubujú využitie obnoviteľných zdrojov bez štátnej pomoci, technologické firmy, export, záchranu pracovných miest, spoluprácu s univerzitami. Čiže vysnívaný posun od manuálnej k sofistikovanej produkcii. „Theta Energy Group, LLC je globálny líder v udržateľnom a smart energetickom rozvoji,“ tvrdí internetová stránka investorov. Lenže...

Po prvé, spoločnosť Theta Energy Group LLC v momente podpisu memoranda neexistovala. TREND na to upozornil I. Hantucha 9. marca. Firma vznikla na druhý deň v štáte Delaware, kde sa dajú firmy založiť do jednej hodiny. Predtým existovala na rovnakej adrese firma Theta Group. Plný názov nesie ešte aj mesiac stará slovenská eseročka so sídlom v Hantuchovom bratislavskom byte.

V Británii funguje technológia splynovania odpadu len so štátnou podporou, Theta Energy to chce robiť bez nich

Pôvod v Guatemale

Prezidentom TEG a spolumajiteľom rovnomennej eseročky je Peter Zimeri. Ďalší spoločník TEG Sean McCarthy o ňom pre TREND doplnil, že pochádza z Guatemaly a v USA žije prostredníctvom zelenej karty. Podľa dokumentu, ktorý zaslal redakcii, sa plným menom volá Peter Roland Zimeri Ubieto.

Osoba s rovnakým menom šéfovala leteckému úradu v Guatemale. P. Zimeriho spomínajú viaceré španielsky píšuce médiá v súvislosti so šéfkou guatemalského drogového gangu Marllory Chacon Rossellovou, ktorú v Spojených štátoch amerických odsúdili na desať rokov za pašovanie drog a pranie špinavých peňazí. Podľa medializovaných informácií patrila medzi hlavy organizovaného zločinu Strednej Ameriky.

Prípadu sa venoval aj internetový portál Personadeinteres.org, za ktorým je medzinárodná organizácia investigatívnych novinárov Organised Crime and Corruption Reporting Project. Podľa neho mala M. Rossellová nelegálne zarobené peniaze prepierať investíciami do nehnuteľností, firiem a akcií. Takto mala vložiť svoje peniaze aj do dvoch energetických projektov Petra Zimeriho Ubieta, ktoré neskôr skrachovali.

Internetový portál týždenníka Contrapoder menuje Rossellovej bývalého obchodného partnera ako P. Zimeryho, čiže s ypsilonom. Zároveň ho však identifikuje ako niekdajšieho šéfa leteckého úradu. Contrapoder citoval M. Rossellovú, že P. Zimeri nevedel splatiť dlhy ani jej, ani bankám a že ju zradil, aby si v pozícii svedka zabezpečil ochranu. Podľa časopisu sa Rossellovej investícia mohla pohybovať na úrovni 26 miliónov amerických dolárov.

S. McCarthy na otázky, ktoré sa týkali bankrotu Zimeriho firiem, vysvetlil, že prešli do rúk bánk pre komplikácie, ktorých príčinou bola, okrem iného, smrť Zimeriho príbuzných. Podľa jeho slov má P. Zimeri získať od guatemalských bánk a úradov dokumentáciu, ktorá potvrdí správnosť informácií o jeho projektoch: „Tieto dokumenty tiež odhalia, že sa nepodieľal na žiadnej drogovej operácii.“ Neskôr zaslal TRENDU výpis z guatemalského registra trestov P. Zimeriho, podľa ktorého je bezúhonný.

Aj I. Hantuch zdôrazňuje, že jeho spoločník nebol nikdy pred súdom obvinený, obžalovaný ani odsúdený, nikdy neskrachoval a všetky jeho projekty sú funkčné. Tvrdí, že s obvineniami, ktoré sa týkajú M. Rossellovej, nemá nič spoločné. Označil ich za čistú diskreditáciu.

Spoločníci TEG poskytli TRENDU aj referenciu z guatemalskej banky G&T Continental, ktorá potvrdzuje, že 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa