A to ešte v tomto roku ohlásila výstavbu nového logistického centra za 150 miliónov eur. Volkswagen tým uzavrie svoj plán preinvestovať na Slovensku v rokoch 2012 až 2016 zhruba 1,5 miliardy eur. To už je suma, za ktorú sa stavajú celé nové automobilky. Ako príklad môže slúžiť Jaguar Land Rover, ktorý pri Nitre postaví nový závod za 1,4 miliardy eur.

Za samotnými číslami sa skrýva oveľa viac. Keď predseda predstavenstva Ralf Sacht hovorí, že tieto investície len potvrdzujú postavenie bratislavskej fabriky ako výkladnej skrine nemeckého koncernu, rozhodne nepreháňa.

Volkswagen tu zavádza tie najmodernejšie technológie, ktoré sú v niektorých prípadoch použité v priemyselnej výrobe vôbec po prvýkrát. Okrem toho tu nasadzuje kolaboratívne roboty, v nástrojárni využíva 3D tlačiarne na kov a celý tok výroby riadi z moderného centra, ktoré je jedným z mála v celom koncerne.

Investor roka 2016 je Volkswagen Slovakia
Investor roka je nové ocenenie, ktoré týždenník TREND po prvý raz udelí v roku 2016 v spolupráci s KPMG ako partnerom projektu. Päticu nominovaných zostavuje redakcia, o držiteľovi titulu rozhodujú hlasovaním takisto aj osobnosti hospodárskeho života z TREND Barometra a čitatelia TRENDU a TREND.sk.

Profily nominovaných sme uverejňovali postupne od 17. augusta. Hlasovanie bolo spustené 19. októbra a skončilo sa 2. novembra. Víťaza sme vyhlásili 8. novembra na slávnostnom večeri TREND TOP 2016.

Investor roka 2016 - profily nominovaných

Nové technológie nie sú samoúčelné. Pomáhajú tunajšiemu závodu získavať do výroby tie najnáročnejšie modely, do ktorých automobilky nasadzujú najnovšie technológie. Potvrdzuje to nielen už vyrábaná nová generácia Audi Q7, ale onedlho pribudne na linky nová generácia SUV Porsche Cayenne. Tá sa bude už kompletne vyrábať v Bratislave. Zabúdať nemožno ani na know-how, ktoré má Volkswagen Slovakia s výrobou hybridných a elektrických vozidiel. To môže v najbližších rokoch zohrať kľúčovú rolu.

Do budúcnosti nemožno očakávať taký významný objem investícií, keďže, ako vraví R. Sacht, teraz je dôležité realizované investície využiť a ísť do silnej amortizačnej fázy a novými produktmi si na ne zarobiť. Prudký rast z posledných rokov však postavil bratislavský Volkswagen aj pred problém s nedostatkom ľudí. Nasadenie pol tisícky zamestnancov zo susednej fabriky Audi v maďarskom Győri je len krátkodobé riešenie.

Partneri projektu:

Official image partner:

Investor roka 2016 je Volkswagen Slovakia