Investičný byt je cieľ mnohých Slovákov, keďže sa považuje za spoľahlivý spôsob, ako zhodnotiť peniaze. Bežní občania sa investičným nástrojom dlhé roky príliš nevenovali. Averziu voči riziku zvyšovali odstrašujúce príklady Ponziho schém, akými boli -B.M.G. Invest a Horizont. Okrem toho životným cieľom Slovákov je vlastniť nehnuteľnosť. Viac ako 90 percent z nich vlastní nehnuteľnosť, v ktorej býva. To všetko sú faktory, ktoré prispievajú k tomu, že nehnuteľnosť považujú za atraktívnu aj z investičného pohľadu. Kupovať múry však v skutočnosti znamená „držať sa pri múre“. 

Kúpa nehnuteľnosti sa vždy pokladala za konzervatívnu formu investície a zároveň za dobrý prostriedok na ochranu hodnoty peňazí. „Rozhodnutie kúpiť investičnú nehnuteľnosť je vhodné pre konzervatívnych investorov, ktorí chcú mať uloženú vyššiu sumu prostriedkov v niečom hmatateľnom. Alebo pre investorov, ktorí si chcú diverzifikovať portfólio a môžu si dovoliť kúpiť nehnuteľnosť,“ hovorí odborník na reality spoločnosti FinGo.sk Viktor Obtulovič. 

Nízke výnosy

Vložiť všetky peniaze do nehnuteľnosti znamená, že investor svoje prostriedky dostatočne nediverzifikuje. Je to stávka na jeden druh aktív, ktorý navyše v súčasnosti neposkytuje v podstate žiadne priebežné zhodnotenie. „Ročný výnos z takejto investície pri rezidenčných nehnuteľnostiach v hlavnom meste sa už čoskoro priemerne bude blížiť k trom percentám. Výnos pod tri percentá ročne pri dnešných cenách nehnuteľností a prenájmov pomaly môžeme nazvať novým štandardom,“ objasňuje V. Obtulovič. Zdražovanie hypoték spôsobuje, že priebežný výnos z nehnuteľností sa blíži k nule. „Pri modelovom príklade kúpy jednoizbového investičného bytu v širšom centre Bratislavy za 160-tisíc eur a prenájme za 380 eur bez energií sa dostávame na ročnú mieru výnosnosti 2,85 percenta pred daňovým zaťažením. A to len za predpokladu, že nehnuteľnosť bola kúpená z vlastných zdrojov a je obsadená celý rok. Výnosnosť z prenájmu v prípade kúpy nehnuteľnosti za pomoci hypotekárneho úveru a pri úrokovej sadzbe tri percentá by bola v záporných hodnotách,“ dopĺňa odborník. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa