Stredoeurópske trhy sú dnes v bezprecedentnej situácii a lokálni investori sa stále nemôžu zhlboka nadýchnuť. Hoci o zlepšujúcej sa investičnej nálade sa na Slovensku hovorilo už po odznení prvého roka pandémie, vývoj naďalej oddaľuje akékoľvek možnosti vrátiť sa do niekdajších normálov.

Napriek tomu investičné aktivity na Slovensku nie sú až také pochmúrne, ako by sa mohlo zdať, a všetky nedávne zámery potvrdzujú, že zahraničné firmy krajine veria. A hoci sa dnes hľadá rastový potenciál v čomkoľvek čoraz ťažšie, istý pozitívny trend v príleve zahraničného kapitálu možno nájsť. 

Kým napríklad v roku 2020 dosiahli investície 700 miliónov eur, avizované projekty potvrdzujú, že v blízkom období by sa tento objem mohol prekonať.

Vojna brzdou, nie stopkou 

Ešte vlani v rozhovore pre TREND riaditeľ investičnej agentúry SARIO Robert Šimončič potvrdil, že Slovensko má čo ponúknuť a dlhodobo je v hre o projekty, ktoré môžu priniesť investície za šesť miliárd eur. Dodal, že počet rozpracovaných projektov stúpol z päťdesiatich na viac ako šesťdesiat a Slovensko opäť môže začať napredovať v investíciách.

Po februári tohto roka je však zrejmé, že zošliapnuť plyn na podlahu nebude vôbec jednoduché a pre investorov do rovnice o nákladoch a ziskoch vstupujú už aj nové premenné.

Napriek tomu mútne vody pod vplyvom vojnového konfliktu na Ukrajine nedávno rozčerila informácia dcéry nemeckej strojárskej divízie v portfóliu automobilovej skupiny Porsche. Tá sa na Slovensku rozhodla pustiť do realizácie ďalšej časti investície a novej výroby.

TRENDU sa podarilo zistiť, že namiesto karosérií, ako pôvodne avizovala, sa po pandémii a zmenách na trhu zameria na elektromobilitu a výrobu dielcov pre aktuálne najobľúbenejšie modely svojej materskej značky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa