Tento rok bol napriek pokračujúcej pandémii a problémom s dodávkami v medzinárodnom obchode pre investorov na finančných trhoch veľmi úspešný. V podstate zarábalo skoro všetko. Zhodnotenia v desiatkach percent zaznamenali fondy investujúce do akcií, realít aj komodít. Samozrejme, rast čiastočne skreslilo to, že štartoval z nízkej bázy, keď vlani v marci trhy spadli o desiatky percent. No potom už len stúpali, čo pokračovalo v tomto roku.

Jedine štátne dlhopisy investorom prerábali, aj to nie všetky. Takzvané protiinflačné vládne dlhopisy, ktorých výnos je priamo nadviazaný na infláciu, zarábali skoro päť percent ročne. Jediný strašiak pre investorov bola v tomto roku rýchlo rastúca inflácia, ktorá vo veľkých ekonomikách sveta atakuje päť percent.

byk a medved
Neprehliadnite

Hodnotové a rastové investovanie sa nevylučujú, ale dopĺňajú

„Široko diverzifikované portfólio vyváženého investora tak tento rok prinieslo zhodnotenie bezmála deväť percent po odpočítaní poplatkov. Aj po započítaní inflácie tak investori prišli k pekným výnosom,“ konštatuje analytik Across Private Investments Dominik Hapl.

Akcie nie sú drahé ani lacné

Medzi odborníkmi na investovanie sa hovorí, že akcie sú teraz drahé, i keď na tom nie je úplná zhoda. Zakladateľ investičnej spoločnosti EIC Roman Scherhaufer tvrdí, že akcie nie sú ani drahé, ani lacné. Ich súčasná trhová cena je ich férovým ohodnotením. „Drahé môžu byť pre hodnotového investora, lacné pre rastového,“ vysvetľuje rozdielny uhol pohľadu na cenu akcií.

Pomer ceny akcií k ziskom spoločností (P/E ratio) je z historického hľadiska naozaj vysoký. No nie všetky akcie majú vysoké P/E a takisto nie všetky geografické regióny. Otázne je, či budú akcie nadhodnotené aj v roku 2022 a či sa ich oplatí kupovať. V tom sa investori zhodujú. Neexistuje iná alternatíva, ako zarobiť viac, než dosahuje inflácia, ako investovať do akcií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa