Banky sa neponáhľajú s otváraním svojich systémov a rozhraní (API) pre tretie strany. Stále čakajú na vyjasnenie technických požiadaviek (RTS) od euroúradníkov.

Tí zas horúci zemiak, najmä bezpečnostné požiadavky, prenechávajú na lokálnych regulátorov, ako je Národná banka Slovenska (NBS), ktorá sa v spolupráci so Slovenskou bankovou asociáciou a Centrom finančných inovácií pri Ministerstve financií SR snaží „vysomáriť“ z vágnych požiadaviek Bruselu a Londýna, kde sídli Európska banková autorita (EBA).

„Na kooperácii uvedených subjektov bude záležať finálna podoba implementácie všetkých relevantných požiadaviek na tretie strany v rámci Slovenska,“ vysvetľuje Peter Géc, partner Infinity Consulting.

Bezpečnosť je prvoradá

Podľa bankárov boom fintechov nenastal v minulom roku preto, lebo podmienky certifikácie sú nastavené tak, aby vstup nových subjektov nenarúšal bezpečnosť a stabilitu bankového sektora. „Aby inštitúcia splnila tieto podmienky, musí toho vedieť veľa a byť dôveryhodná pre regulátora,“ dodáva Milan Hain, člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za oblasť IT a bankových operácií.

Ďalší dôvod je ten, že mnohé banky sa už pripravujú slúžiť ako agregátor transakcií iných bánk, čím sa logicky veľmi zužuje priestor pre nových hráčov.

Vlani o licenciu NBS požiadali len tri fintechy a dve banky

Napokon hrá rolu aj

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa