V oboch ide o veľké balíky peňazí a oba spájajú podozrenia o predražených tendroch a (ne)premyslených zadaniach. Nechýbajú hypotézy o personálnych linkách vládnych úradníkov s dodávateľskými firmami. Nikto z kritikov nespochybňuje, že školy v 21. storočí potrebujú rýchly a stabilný internet. Tvrdia však, že štát a ministerskí úradníci ho nakupujú zle, draho a neefektívne, hoci lepšie riešenie majú pod nosom, len sa oň nezaujímajú.

Jediný dodávateľ

O „digitálnom učive“ už TREND viackrát písal. V skratke, projektoví manažéri z ministerstva školstva a úradu vlády „našli“ voľné zdroje v eurofondovom programe OPIS, celkovo 29 miliónov eur. Za ne sa mali do konca minulého roka vybudovať optické prípojky do škôl v piatich slovenských okresoch (TREND 26/2015TREND 45/2015).

Najnovší update z úradu vlády je, že do projektu je „reálne zapojených“ 217 škôl. Na druhej strane, ministerstvo školstva priznalo, že do konca roka, keď vypršala platnosť peňazí z OPIS-u, sa nepodarilo realizovať celý „objem aktivít“. Jeho väčšia časť, 24,5 milióna eur, sa presunula do nového eurofondu, Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OP II).

Edunet je pokračovaním projektov Infovek a Infovek 2, cez ktorý štát zabezpečuje internet a súvisiace služby pre tri tisícky slovenských škôl. Keďže starý kontrakt so Slovak Telekomom z roku 2010 sa skončil, ministerstvo školstva začalo hľadať partnera pre nový. V hre je zákazka za 81 miliónov eur (s DPH) na nasledujúce štyri roky.

Oproti Infoveku 2 je to jedenapolnásobne viac, sčasti preto, že po novom sa uvažuje aj s pripojením štyritisíc materských škôl. Obálky uchádzačov sa majú otvárať pár dní pred voľbami, čo vtipne kontrastuje s vyhláseniami premiéra Roberta Fica, že do 5. marca už vláda pre učiteľov nič urobiť nemôže.

Šéf Asociácie lokálnych poskytovateľov internetu Michal Rybárik definuje hlavný problém Edunetu tak, že sa vyberá jeden dodávateľ pre celé Slovensko. „V takto zadefinovaných podmienkach, keď sa súťaže môže zúčastniť minimum uchádzačov, letia potom ceny služieb do astronomických výšok,“ mieni.

Podobne to vidia Aliancia Fair-play a iniciatíva Slovensko.digital, podľa ktorých ministerstvo nevysvetlilo, prečo nakupuje centrálne a aký prieskum trhu si spravilo: „Sieť s takým pokrytím je na Slovensku len jedna a neumožní skutočnú súťaž.“ M. Rybárik je ešte presnejší: „Požadované parametre nápadne pripomínajú parametre služieb a technické možnosti Slovak Telekomu.“

Množstvová prirážka

Ministerstvo školstva očakáva, že za kapacitne najslabšie pripojenie (10 Mbit/s) bude platiť 85 až 91 eur mesačne a za kapacitne najsilnejšie (200 Mbit/s) uhradí 231 eur mesačne. Bežné trhové ceny bývajú výrazne nižšie: napríklad Orange za stomegabitový internet cez optickú linku pýta pätnásť eur mesačne.

M. Rybárik vyratúva, že predpokladaná cena v obstarávaní je

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa