Slovensko sa v oblasti digitalizácie priemyselných podnikov umiestňuje v hodnotiacich rebríčkoch na chvoste štátov Európskej únie. Digitalizáciu podnikov zvyčajne realizujú zahraničné materské spoločnosti, ktoré ju následne dostávajú do dcérskych podnikov na území Slovenska. Všeobecne platí, že digitalizácia, aj keď prosperujúcich spoločností s tuzemským vlastníctvom, sa presadzuje ťažko. Napriek tomu úspešné projekty digitalizácie v niektorých slovenských podnikoch existujú.

Množstvo benefitov

Z automatizácie a digitalizácie dokážu ťažiť spoločnosti z rôznych oblastí. Napríklad účtovnícke spoločnosti – existujú rôzne softvérové automaty nahrádzajúce ľudí pri administratívnych prácach. Najnáročnejší na digitalizáciu a automatizáciu je priemysel.

„Motivácia podnikov na digitalizáciu a automatizáciu podľa našich skúseností väčšinou vyplýva zo snahy dosiahnuť zvýšenie výkonnosti a kapacity produktivity, skrátiť výrobné a dodacie cykly, zvýšiť kvalitu a odstrániť chybovosť v procesoch, zamedziť vzniku odpadov a zabezpečiť udržateľnosť prevádzky, optimalizovať prevádzkové náklady, zlepšiť používateľskú skúsenosť zamestnancov a klientov či efektívnejšie riadiť dodávateľské reťazce,“ hovorí riaditeľka smart industry divízie spoločnosti Anasoft Andrea Čekovská.

Univerzálny postup pri nasadzovaní priemyselných automatizačných a IT prostriedkov neexistuje. Každý podnik je unikátny a jeho špecifiká by sa mali zohľadniť pri digitálnej transformácii a inteligentnej automatizácii. 

 Bez dát to nejde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa