Odpoveďou na zvyšujúce sa ceny v EÚ je spoločný postup a koordinácia

Najsilnejším nástrojom, aký môžu krajiny EÚ použiť na zmiernenie súčasnej ekonomickej situácie v Európe, je spoločný postup a vzájomná koordinácia. Uviedol to predseda vlády SR Eduard Heger po skončení samitu EÚ v Bruseli, ktorého časť bola zameraná na ekonomické a finančné záležitosti.

Lídri EÚ podporujú myšlienku spoločného postupu vrátane spoločných nákupov zemného plynu, čo sa osvedčilo pri nákupe vakcín počas pandémie. E. Heger spresnil, že dohoda je aj na potrebe koordinovania jednotlivých krokov na národnej úrovni, lebo všetky krajiny sú súčasťou jednotného trhu, ktorý treba chrániť, aby naďalej dobre fungoval.

Odpoveďou na zvyšujúce sa ceny v EÚ je spoločný postup a koordinácia
Zdroj: TASR
Odpoveďou na zvyšujúce sa ceny v EÚ je spoločný postup a koordinácia

„Vítaná je myšlienka spoločného nákupu plynu. Aj tú eurokomisia preskúma a nájde mechanizmus, aby sme postupovali spoločne, lebo veľký jednotný trh má lepšie podmienky na vyrokovanie lepších cien,“ konštatoval. Označil to za dobrú správu pre krajiny, ktoré sú závislé od ruského plynu a hľadajú alternatívu.

Spoločné nákupy by mali odbúrať obavy z nedostatku solidarity, lebo každá krajina bude mať zaručený podiel podľa dohodnutého kľúča. Premiér sa nazdáva, že s energiami bude EÚ „zaseknutá“ dlhšie, kým nenájde vhodné alternatívy, aj preto navrhuje pomáhať ľuďom tak, že dostanú peniaze na zvládnutie ich vyšších cien.

Zníženie DPH či spotrebnej dane sa podľa neho neukázalo ako účinný nástroj. Lídri EÚ budú v tejto agende pokračovať na jeseň tohto roka, Európska komisia by mala dovtedy predložiť nový balík opatrení.