Máločo rozvíri vášne tak ako zdražovanie. Medziročná inflácia na Slovensku bola v marci na hodnote 1,5 percenta a v apríli 1,7 percenta, čo je najmenej vo V4. To sa už na budúci rok môže zmeniť vďaka reforme Igora Matoviča. Jeho ministerstvo financií uvažuje o zvýšení sadzby DPH z 20 na 25 percent, čo by spôsobilo skokové zdraženie všetkých tovarov a služieb.

Nákup v dnešnej hodnote 300 eur by automaticky zdražel na 312,50 eura. Potom by sa Slovensko pravdepodobne stalo regionálnym a možno aj európskym lídrom v zdražovaní. Na druhej strane, I. Matovič tvrdenie o návrhu na zvýšenie DPH dementoval s tým, že ide o „podlé klamstvo Richarda Sulíka“. Ale zároveň predstavil zámer financovať vyššie rodinné prídavky práve zvýšením dane z pridanej hodnoty.

Inflacia
Neprehliadnite

Kam investovať peniaze po pandémii s infláciou na obzore

Zrejme chce sadzby zvyšovať miernejšie, no podľa skúseností už aj zvýšenie o jeden percentuálny bod prináša citeľné zdražovanie. Udialo sa to v roku 2011. Rok predtým priemerná inflácia skončila na jednom percente, spomínané zvýšenie DPH prispelo k jej rastu na 3,9 percenta. Samozrejme, mohli za to aj iné faktory. No aj tie dnes hrajú v neprospech I. Matoviča. Ešte minulý rok bola inflácia v eurozóne 0,3 percenta. Tento rok má podľa Európskej centrálnej banky skončiť na hodnote 1,5 percenta a v roku 2021 na 1,4 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa