Napriek stúpajúcej inflácii sa Európska centrálna banka (ECB) zatiaľ nechystá zvyšovať úrokové sadzby. Jej politika ovplyvňuje aj situáciu na Slovensku, a hoci sa sprísňuje, zatiaľ sa prejavuje len obmedzením objemu nakupovaných dlhopisov.

Vo všeobecnosti to znamená, že štáty môžu mať väčší problém financovať svoje dlhy, no napríklad ceny hypoték pre občanov zatiaľ zostávajú nízke. Aj toto obdobie sa však zrejme chýli ku koncu.

Kým inde v Európe je miera inflácie okolo piatich percent, na Slovensku v januári prerástla hranicu ôsmich percent. To výrazne presahuje pôvodné trhové očakávania, ktoré priemerne počítali s medziročným rastom cien na úrovni 6,5 percenta.

Predražené výdavky

Dôvodom prudkého zdražovania je to, že slovenské domácnosti dávajú v porovnaní s vyspelou západnou Európou väčší podiel zo svojich príjmov práve na energie a potraviny. „Je dosť nepríjemné, že energie a ceny potravín vytlačili infláciu už naozaj na veľmi vysoké hodnoty,“ poznamenal viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa