Tržby eKasy vzrástli začiatkom roka medziročne o tretinu, čo však výraznejšie ovplyvnil aj nízky porovnávací základ z minulého roka. Namiesto pandémie začína byť rizikom pre spotrebu domácností inflácia, ktorá v januári dosiahla najvyššie hodnoty od roku 2004.

Spotrebu by mal, naopak, podporiť odolný trh práce, ktorý eviduje nárast zamestnaneckých vzťahov, uviedli analytici Inštitútu finančnej politiky (IFP) v aktuálnom monitore ekonomického vývoja.

Počas vlaňajšej druhej vlny čelil maloobchod pandemickým obmedzeniam, čo znemožnilo tradičné novoročné výpredaje. Tento rok sú opatrenia miernejšie a aj mobilita do obchodov je vysoko nad minuloročnými úrovňami. Takisto tržby. Podľa IFP však vyššie tržby v eKase mohli byť zapríčinené aj vyššími cenami tovarov.

„V porovnaní s posledným predpandemickým januárom (1/2020) preto očakávame, že reálne tržby v maloobchode pre vysokú infláciu mierne poklesnú,“ uviedli analytici. Za podstatnú časť nárastu cenovej hladiny môžu regulované ceny energií a ceny potravín. Rýchlo rástli aj náklady na údržbu a opravu bývania, ako aj imputované nájomné, ktoré odráža zdražovanie stavebných materiálov.

Vzhľadom na stabilnú dopytovú infláciu však analytici IFP predpokladajú, že po odznení ponukových šokov celková inflácia zvoľní. Zamestnanosť na začiatku roka odoláva vlne variantu omikron a jej výhľad je podľa IFP dobrý.

Pracujú cez internet, ale zarobia málo

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa