Developeri sa pri obnove industriálnych pamiatok zvyčajne riadia excelovými tabuľkami. Aj preto ich berú ako nutné zlo. Architekti a štát ich niekedy presvedčia, aby v historických budovách hľadali aj príležitosť, ako si zlepšiť imidž. Architekt Martin Paško z Adom. M Studia pre TREND vysvetľuje, ako sa mu darí nadchnúť majiteľov starých budov pre ich opravu.

V rozhovore sa dozviete
  • Kedy sa developer rozhodne technickú budovu zachrániť
  • O koľko je lacnejšia novostavba ako rekonštrukcia industriálnej pamiatky
  • Ako hľadať vhodné využitie starým technickým budovám
  • Prečo sa na Slovensku nestavajú lofty
  • Prečo to žije v Refinery Gallery, ale nie v sklade č.7
  • Kde môžu developeri hľadať inšpirácie

Berú developeri staré industriálne budovy ako nutné zlo alebo v nich vidia aj potenciál urobiť si PR?

Developeri zo zásady berú industriálne budovy ako prekážku svojich investičných zámerov. Obmedzuje ich to vo funkcii, priestorovo, technicky aj technologicky. Predražuje im to projekt a znižuje výnos aj rentabilitu investície.

Neposunulo sa ich vnímanie za posledných desať rokov?

Posunulo sa k lepšiemu, ale stále existuje málo takých, ktorí sa napriek vyšším nákladom snažia podobné stavby zachrániť a hľadať cestu, ako ich včleniť do novej štruktúry. Ak sa developer rozhodne technickú budovu zachrániť, zvyčajne tam vznikne nejaký vzťah či nadšenie. Prípadne ho na to navedie štát, ktorý budovu vyhlási za pamiatku.

Pochopili niektorí developeri, že záchrana takejto budovy im môže zlepšiť imidž?

Určite. Môžu tak ukázať svoje hodnoty či rešpekt k histórii a k miestu a poukázať na genia loci. Stará stavba je pripomenutím doby, má architektonickú aj historickú hodnotu. Vypovedá o zručnosti staviteľa, ako aj období, keď vznikla. Má atmosféru a stane sa pre návštevníkov zážitkom.

Jurkovičova tepláreň
Neprehliadnite

Jurkovičova tepláreň má potvrdených nájomcov, dokončia ju tento rok

Firmy tvrdia, že najťažšie je nájsť nové využitie týchto budov. Dajú na radu architekta alebo sa riadia vlastným analýzami?

Vždy sa riadia vlastným rozumom, ale architekt ich môže presvedčiť svojou víziou. Nadchne developera pre pôvodnú industriálnu stavbu konštrukciami, detailmi či materiálmi a hlavne novou funkciou a víziou, ktorá dá nevyužitým priestorom druhú šancu na život, čo je úžasný fenomén. Najťažšie je rozhodnúť sa, či vôbec budovu zachrániť. Koľko z nej ponechať a prečo. S akým cieľom. A potom treba vydržať až do konca a nepoľaviť, pretože proces záchrany nie je ľahký ani jednoduchý.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa