Súčasným manažérom už neverím, tvrdí v rozhovore pre TREND spoluzakladateľ a tretinový akcionár spoločnosti Arca Peter Krištofovič. A myslí tým najmä šéfa Rastislava Veliča. Dôvera sa vytrácala postupne a teraz je definitívne preč. To isté platí o ďalšom zakladateľovi Arcy Pavlovi Krúpovi. Ten je v útokoch na R. Veliča oveľa ostrejší, predsa len musí potvrdiť svoju povesť bezohľadného investičného „nájazdníka“. A tvrdí, že Arcu už zachráni len niekto, kto nie je „zahlienený“ históriou firmy.

P. Krištofovič, ktorý sa v posledných rokoch profiluje skôr ako biznisový kouč a motivátor, je pri kritike opatrnejší. Ale priznáva, že firma expandovala príliš rýchlo a veľa. Podobne ako P. Krúpa si myslí, že väzy jej zlomili najmä krátkodobé zmenky, ktoré mali financovať dlhodobé aktíva. Problém vidí aj v neschopnosti súčasného vedenia manažovať nakúpené firmy.

R. Velič, ktorý celé mesiace s médiami nekomunikoval, sa teraz začína brániť. Chabo, alibisticky a bez akejkoľvek sebareflexie. V rozhovore pre Hospodárske noviny tvrdí, že za nič nemôže a že jeho brilantné plány na ďalšiu expanziu do západnej Európy zahatala zlá koronakríza.

Navyše mu záchranu Arcy sťažujú nielen „krvilační“ veritelia, ktorí sa akosi prirodzene dožadujú svojich peňazí, ale aj neprajné médiá, politici a bývalí biznisoví partneri. So zakladateľom Arcy Pavlom Krúpom je už v podstate v osobnej vojne a navzájom sa cez médiá dohadujú, kto komu a koľko dlhuje.

Za medializovanými spormi, ktoré firme naozaj nepomáhajú, vidieť nielen veľké egá, ale najmä obavy zo straty vlastných peňazí. Imidž zrejme už nikoho zo zainteresovaných netrápi, ten už je teraz naozaj nanič.

Aj pri vyčísľovaní odhadovaných škôd či počtov veriteľov je P. Krištofovič opatrný. Hovorí o necelých dvoch tisíckach dlhopisových veriteľov a nejakej stovke miliónov eur nesplatených pohľadávok. To, že ako 30-percentný akcionár nevie o firme viac ako médiá,

je pomerne smutný obraz pomerov v Arce. R. Velič, ktorý dotiahol firmu až k miliardovým dlhom, si pred tým detinsky zakrýva oči a nie je ochotný položiť na stôl účtovnú závierku s jasným vyčíslením aktív a pasív firmy. Zdôvodňuje to obavou, že veritelia spanikária. Asi vie, o čom hovorí, a reálna hodnota dlhov aj aktív Arcy bude pre všetkých veľmi škaredým prekvapením.

Aby toho nebolo málo, R. Velič vypúšťa bájky o tajomnom zahraničnom investorovi záchrancovi, ktorý šmahom ruky všetko napraví. Klesnúť sa dá naozaj hlboko.