Vládcovia slovenských syrov

V slovenskom mliekarstve dnes hrajú dôležitú úlohu dvaja francúzski investori. Trojkou v spracovaní mlieka sú Fromageries Bel, štvorkou zasa Bongrain. Silnejšia od nich je iba domáca mliekarenská skupina Tami v rukách Severoslováka Mikuláša Bobáka a bratislavské Rajo v rukách nemeckého Meggle.

Týchto dvoch francúzskych spracovateľov mlieka spája nielen to, že obaja prišli na prelome milénia a že patria medzi zvučné mená svetového syrárskeho biznisu. No na Slovensku už dlho nepredávajú iba svoje globálne značky syrov, ale zachovávajú aj tradičné značky pôvodných poskupovaných slovenských mliekarní.

Fromageries Bel v minulosti získali michalovský Zempmilk. S jeho tradičnou Karičkou sa i najsilnejším domácim výrobcom topených syrov. Ich súčasná michalovská Syráreň Bel Slovensko je vôbec najrýchlejšie rastúci hráč domáceho mliekarstva, ktoré je aj najväčším odvetvím celej slovenskej výroby potravín. Za poslednú dekádu sa ročné tržby tohto podniku zvýšili z 38 na 88 miliónov eur vďaka rastu spotreby syrov jeho slovenskej značky Karička. Francúzi do Michaloviec posúvajú aj výrobu svojej globálnej značky syrov Babybel. Aj vlani na východe krajiny rozširovali jeho produkciu ďalšou investičnou injekciou štyri a štvrť milióna eur.

Podnik s poltisíckou zamestnancov je aj dlhodobo ziskový. Predvlani Syráreň Bel zarobila 3,2 milióna eur.

Štvrťtisícku ľudí zamestnáva vo svojej liptovskomikulášskej mliekarni Savencia Fro- mage & Dairy SR aj druhý francúzsky mliekar Bongrain. Tento jeho dcérsky podnik, ktorý vyrába tvrdé i parené syry pod značkou Liptov, predvlani dosiahol rekordné tržby 57 miliónov eur.

Svoju druhú slovenskú mliekareň Milex z Nového Mesta nad Váhom Bongrain už dávnejšie zavrel. Pre vysoké straty, ktorými po prelome milénia trpelo celé slovenské mliekarstvo. No výrobu tradičných topených syrov Lunex presunul do Česka. Celkovo vo veľkej miere Bongrain využíva na zásobovanie slovenského trhu aj svoje české mliekarne. Z nich napríklad pochádza aj tvarohový krém Pribináčik, ktorého Slováci zjedia viac než Česi.

Jogurty veľmi neuspeli

Flotila francúzskych spracovateľov mlieka na Slovensku mohla

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa