Trh je saturovaný a takmer každý má všetko. Presnejšie povedané, trh kamier a fotoaparátov pokračuje v úpadku, keďže smartfóny ich vedia nahradiť čoraz lepšie. No stagnácia sa dá cítiť aj pri múdrych mobiloch a tabletoch. Našli sa, samozrejme, zaujímavé novinky. Ale už to nie je taký boom ako pred pár rokmi.

V oblasti televízorov hrá už druhý rok prím HDR technológia. Teda podpora vysokého dynamického rozsahu kontrastu. Zdá sa, že to bude ešte silnejší predajný argument ako Ultra HD rozlíšenie a určite silnejší než 3D. Trojrozmerný obraz akosi vyšumel a stal sa už štandardnou výbavou aj lacných modelov. Len okuliare si používatelia až tak často nenasadzujú. A hoci ani smart hodinky nezažívajú taký rozbeh, ako by si výrobcovia želali, nedá sa povedať, že by na trh nepribúdali čoraz zaujímavejšie kúsky.

Podobajú sa na skutočnosť

Keď už sme pri hodinkách, na veľtrhu sa Samsung nepochválil až toľkými prevratnými novinkami. Zato ich nové hodinky Gears S3 pútali veľkú pozornosť. Niet sa čo čudovať. Priamy konkurent Apple Watch sa v tretej generácii ešte viac ponáša na klasické analógové hodinky. Estetika je subjektívna záležitosť. Ale je viac ako isté, že Gear S3 bude pre mnohých patriť k tým najkrajším na trhu.

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Samsung Gear S3 Zdroj: Samsung

Samsung sa rozhodol uviesť tieto hodinky v dvoch vyhotoveniach. Gear S3 classic sú menej výrazné a viac elegantné. Gear S3 frontier sa zasa vyznačujú športovejším dizajnom. Oboje hodinky sú však v útrobách rovnaké. Osadené sú 1,3-palcovým Super Amoled displejom s nadštandardne jemným rozlíšením 360 x 360 bodov. Okrem dotykov sa dajú ovládať aj otočným rámom displeja.

Samozrejmosťou je telo z ocele, certifikát odolnosti IP68 a ochranné sklo Gorilla Glass SR+. Aby sa Gear S3 čo najviac podobali analógovým hodinkám, ich Amoled displej je stále zapnutý. Podľa výrobcu aj napriek tomu batéria vydrží štyri dni fungovania.

Okrem komunikačného nástroja s funkciou čítania správ alebo telefonovania cez vstavaný reproduktor sú to aj ozajstné športové hodinky. Vybavené sú akcelerometrom, gyroskopom, barometrom a senzorom tepu. Podľa náhlych zmien počasia vedia varovať pred búrkou, dokážu presne merať nadmorskú výšku a vstavaný GPS modul si zapamätá každý krok. No treba si zvyknúť na vlastný systém. Samsung používa Tizen a nie Android Wear. Cena a dostupnosť ešte neboli špecifikované.

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Asus ZenWatch 3 Zdroj: Asus

Naopak, druhý zaujímavý kúsok je postavený na známom systéme od Googlu. Asus ZenWatch 3 majú v tretej generácii už okrúhly displej. Je typu Amoled a 1,39-palcový displej má rozlíšenie až 400 x 400 bodov. Asus bude predávať ZenWatch 3 v zlatej, striebornej a čiernej verzii a musíme uznať, že sa vizuálne naozaj vydarili. Slogan „v jednoduchosti je krása“ sa hodí práve na tento model. Čisté línie a tri ovládacie prvky na pravej strane, nič viac.

Výbava síce nie je až taká prémiová ako pri kórejskom konkurentovi, ale stále sú oceľové hodinky s Gorilla Glass a certifikátom odolnosti IP67 vybavené GPS modulom, gyroskopom, akcelerometrom či WiFi. Možno menej praktické bude nabíjanie, ktoré sa dá robiť len cez dodávanú magnetickú kolísku. Ale aspoň podporuje rýchle nabíjanie. Štvrťhodinka nabije batériu na 60 percent. Cena by sa mala pohybovať okolo 230 eur.

Ako sa na veľtrh IFA patrí, aj tento rok tu mali premiéru unikátne modely notebookov. Momentálne najväčší hráč Lenovo ukázal napríklad hybrid Miix 510, ktorý je viac ako priamym konkurentom tabletov Surface Pro od Microsoftu. S podobným dizajnom a klávesnicou vo forme krytu displeja je vybavený Intel Core i7 procesorom, do osem gigabajtov operačnej pamäte a do 1 TB SSD diskom. Miesto sa našlo pre klasické a aj typ C USB a tento profi Windows 10 tablet vydrží na jedno nabitie 7,5 hodiny.

Ocenenie za inováciu by si však Lenovo zaslúžilo skôr za nevšedný Yoga Book. Dalo by sa povedať, že ide o hybrid na druhú. Na prvý pohľad je to 10,1-palcový laptop, ktorého full HD obrazovka sa dá preklopiť o 360 stupňov. Lenže po otvorení na mieste klávesnice nie je nič, len veľká čierna plocha.

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Lenovo Yoga Book Zdroj: Lenovo

Tá funguje dvoma spôsobmi. Buď zobrazí virtuálnu klávesnicu označovanú ako Halo Keyboard, alebo pri kreatívnej tvorbe sa zmení na takzvaný Create Pad a dá sa na nej kresliť priloženým perom Real Pen. Do tretice plocha funguje aj ako akýsi skener. Dá sa na ňu položiť papier a normálne kresliť. Všetko sa automaticky zobrazuje aj na displeji a ukladá.

Nie úplne bežné je aj to, že Yoga Book bude dostupná v edícii s Androidom alebo Windows 10. Oboje bude poháňať Intel Atom so štyrmi gigabajtmi operačnej pamäte. Android verzia vydrží až pätnásť hodín na jedno nabitie a stáť bude okolo päťsto dolárov. Windows verzia vydrží o dve hodiny kratšie a cena stúpne o 50 dolárov.

Nabíjanie bezdrôtovo cez celú izbu

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

TechNovator XE Zdroj: TechNovator

V Berlíne ukázala svoj funkčný prototyp aj firma TechNovator, ktorá sa zaoberá bezdrôtovým nabíjaním. Neveľká škatuľa s názvom XE pôsobila ako zázrak. Dokáže totiž bezdrôtovo nabíjať smartfón do vzdialenosti až približne päť metrov. Funguje aj cez tenké prekážky, ako sú vrecká nohavíc alebo kabelka. Na veľtrhu ukázali reálne nabíjanie štyroch iPhonov 6. Mali na sebe špeciálny kryt na komunikáciu s nabíjačkou a naozaj fungovali. Síce oveľa pomalšie ako cez kábel, ale stačilo byť pár krokov od nabíjačky a mobil sa nabíjal. Isto si mnohí vedia predstaviť využitie takejto technológie. Nabíjanie sa dá ovládať cez mobilnú aplikáciu, kde sa nastavuje intenzita a zobrazujú rôzne štatistiky. Nabíjačka XE by mala prísť do obchodov v priebehu budúceho roka.

Notebooky ako z inej planéty

Okrem viacerých zaujímavých modelov ako napríklad Swift 7 najtenší (9,98 mm) notebook na svete Acer do Berlína prišiel aj s neuveriteľným obrom. Predator 21X je prvý notebook s gigantickou 21-palcovou obrazovkou, ktorá je navyše zakrivená a ultra širokouhlá s rozlíšením 2560 x 1080 bodov. Aj výbava je gigantická.

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Zdroj: Acer

Plnohodnotný procesor Intel Core i7, do 64 gigabajtov operačnej pamäte, štyri pozície pre SSD disky a rovno dve momentálne najvýkonnejšie grafické karty Nvidia GeForce GTX 1080. Miesto v 5,7 centimetra hrubom laptope si bez problémov našla aj štvorica reproduktorov s dvoma subwoofermi a päť ventilátorov. Cena ani dostupnosť zatiaľ neboli špecifikované. Je však isté, že notebook s hmotnosťou viac ako osem kilogramov je určený len pre veľmi špecifických zákazníkov.

Sony okrem superluxusného walkmana v Berlíne predstavila aj dvojicu smartfónov, ktoré rozširujú rodinu Xperia X. Nová Xperia XZ je akými faceliftom modelu X Performance s väčším, 5,2-palcovým full HD displejom. Je tiež poháňaná momentálne najvýkonnejším procesorom Snapdragon 820 a má tri gigabajty operačnej pamäte. Fotografi sa vybúria na 23-megapixlovom fotoaparáte s novou technológiou trojitého snímania pre lepšie zábery v pohybe alebo šere. A vpredu je až 13-megapixlová kamera pre selfie. Sony aj pri tomto modeli urobila len jemné dizajnové zmeny a vďaka kovovému telu a jemne zahnutému okraju displeja s ostrejšími hranami ide subjektívne o jeden z najkrajších smartfónov dneška.

Sony tiež predstavila Xperiu X compact, teda 4,6-palcovú HD verziu s rovnakými parametrami. Rozdiel je len v Snapdragone 650 a žiaľ, menšia Xperia už nemá telo odolné voči vode a prachu.

Kráľ walkmanov

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Sony Walkman NW-WM1Z Zdroj: Sony

Spoločnosť Sony si k svojim 70. narodeninám dala darček v podobne hudobného balíka Sony Signature. Má ísť o to najlepšie, čo japonská firma dokáže zostrojiť. Signature pozostáva zo slúchadiel MDR-Z1R za 2 200 eur s náušníkmi z pravej kože a náhlavným mostom z titánu. So 7 mm meničom a rozsahom od 4 do 120 000 Hz je zrejmé, že o masový produkt nepôjde. Rovnako ako slúchadlový zosilňovač TA-ZH1ES v rovnakej cene. Kombinuje v sebe digitálny zosilňovač S-Master HX s analógovým zosilňovačom. Pre ozajstných fajnšmekrov je treťou súčasťou edície Signature prehrávač Walkman NW-WM1Z, ktorý je doslova celý pozlátený. Presnejšie z pozlátenej medi. Prehráva všetko, samozrejme, stavaný je na Hi-Res hudbu a bezstratové formáty Flac, AAC a ďalšie. Za luxusný walkman si Sony pýta 3 300 eur.

Televízory na viacero spôsobov

3D je dávno už len doplnková funkcia televízorov a Ultra HD rozlíšenie sa tiež stáva štandardom. Len kvôli málo obsahu sa 4K televízor ešte nestal bežnou súčasťou domácností. Na veľtrhu IFA to bolo hlavne o ukazovaní možností tej-ktorej značky. Samsung sa sústredil na vysvetľovanie technológie Quantum Dots, ktorá má byť budúcnosťou televízorov.

Na druhej strane Sharp propaguje svoju technológiu výroby panelov – IGZO. Okrem iného sa v Berlíne japonská značka pochválila prvým IGZO 8K televízorom s uhlopriečkou 85 a 98 palcov. Displejový gigant do Berlína tiež prišiel ukázať najtenší LCD televízor na svete. Milimetrové hrúbky sú výsadou skôr OLED obrazoviek. Ale LC-64XU870 je staré dobré LCD, len v tomto prípade tenké iba 3,9 mm. Samozrejme, nie je to hrúbka celého televízora, ale len panela. Elektronika, HDMI konektory a Harman Kardon reproduktory sa museli natlačiť do panela za obrazovkou.

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Philips 901F Zdroj: Philips.LG

Pravdepodobne najväčšiu pozornosť na veľtrhu lákal prvý Philips OLED televízor. Navyše v 4K rozlíšení. Model 901F je zatiaľ len v 55-palcovej uhlopriečke a okrem toho, že o precíznosť každého zobrazovacieho bodu a plynulosť sa starajú známe technológie tejto značky ako Perfect Pixel Ultra HD, podporuje tento televízor aj HDR. Takže v jednom produkte sú všetky najnovšie technológie, ktoré sa vo svete televízorov dajú momentálne nájsť.

Lenže Philips je známy aj tým, že ako jediný ponúka aj funkciu Ambilight. Zadné podsvietenie farebným LED svetlom nechýba ani v tomto modeli. Je trojstranné a ešte zlepšuje zážitok pri pozeraní úplnej čiernej a HDR. Philips 901F funguje na platforme Android Smart TV. Táto kráska sa začne predávať ešte tento rok za cenu okolo 3 500 eur.

Windows chladnička

IFA 2016: Zakrivený notebook, telepatické nabíjanie a Windows v chladničke

Zdroj: Philips.LG

Veľtrh je vždy miestom, kde sa o pozornosť snažia aj trochu exotické zariadenia. Jednoznačne medzi ne tento rok patrila chladnička od LG s Windows počítačom namiesto jedných dverí. Presnejšie povedané, LG použilo 29-palcový full HD priehľadný dotykový displej na spríjemnenie času v kuchyni. Displej na chladničke ovláda Intel Atom procesor d dvoma gigabajtmi operačnej pamäte. Dlaždice z Windows 10 ponúkajú to isté, čo na normálnom počítači. Sťahovanie a spúšťanie takmer akéhokoľvek softvéru. Ale aj aplikácie priamo od LG na robenie nákupného zoznamu a podobne. Efektnou funkciou je zaklopanie na displej. Ten sa vypne a priehľadné sklo zobrazí obsah chladničky. Cena ani dostupnosť zatiaľ neboli stanovené.