Rast sa spomaľuje

Prvé centrá začali na Slovensku vznikať na prelome milénia a so vstupom do EÚ sa naštartoval aj ich rast. Rozmach segmentu spojený s celkovým rastom ekonomiky a poklesom nezamestnanosti v posledných rokoch spôsobil, že najmä centrá v Bratislave aktuálne pociťujú akútny nedostatok pracovníkov. Vidno to aj na spomalení tempa rastu zamestnanosti.

Fórum centier podnikových služieb (BSCF), ktoré funguje pri Americkej obchodnej komore a združuje tridsať najväčších firiem v sektore s takmer 33-tisíc pracovníkmi, vlani u svojich členov zaznamenalo medziročný rast zamestnanosti na úrovni šesť percent. V roku 2016 pritom dosiahlo tempo rastu osem percent a rok predtým až jedenásť percent.

„Od roku 2002 do 2012 zažilo Slovensko obdobie silného vývoja BSC. Každý rok prišli veľké firmy, ktoré rástli a dnes zamestnávajú tisícky ľudí. Od roku 2012 nepribudol do Bratislavy žiadny veľký hráč. Záujem bol, prišli, porozprávali sme sa a napokon si vybrali inú lokalitu, napríklad Rumunsko, Česko, Maďarsko či Poľsko.

SARIO tvrdí, že záujemcovia o vybudovanie centra s viac ako tisíc ľuďmi už považujú pôsobenie na Slovensku za komplikované. Pozrú si konkurenciu, veľkosť mesta a rozhodnú sa ísť inam,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ Dellu pre finančné operácie Martin Bednár.

Odbory uniJA sú zatiaľ v podnikoch na začiatku vyjednávania o kolektívnych zmluvách

Kým centrá 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa