Potom udrela kríza a centrálne banky vrátane európskej začali kľúčové úrokové sadzby znižovať. To malo vplyv aj na slovenské finančné domy. Pred štyrmi rokmi bola na Slovensku sadzba približne 2,8 percenta, aby sa v druhom kvartáli tohto roka dostala na 1,5 percenta.

Líder zavelil

Ak sa ešte začiatkom roku očakávalo, že hypotéky by mohli zdražieť už na jeseň, v súčasnosti je jasné, že úvery zostanú lacné minimálne ešte rok. Koncom júna zavelil na znižovanie úrokov trhový líder. Slovenská sporiteľňa ponúkla úver od 0,89 percenta v prípade ročnej a trojročnej fixácie sadzby.

V júli zatraktívnila hypotéky s desaťročnou viazanosťou úroku UniCredit Bank. Znížila ho z 1,99 percenta na 1,29 percenta. Obe banky podmieňujú získanie týchto sadzieb uzatvorením poistenia schopnosti splácať úver priamo v banke.

Tatra banka zlacnila úvery s trojročnou fixáciou sadzby, ktoré možno získať s úrokom od 0,95 percenta. ČSOB od začiatku augusta znížila sadzby pri všetkých viazanostiach. Najnižší úrok sa začína na úrovni 0,95 percenta, kým v minulosti to bolo 1,25 percenta.

„K znižovaniu sadzieb nedochádza plošne na všetky fixácie, banky sa skôr zameriavajú na jednu alebo dve fixácie. Dá sa očakávať, že sa pridajú aj menšie finančné domy, ktoré nemajú také rozpočty na marketing a často sú ich jedinou konkurenčnou výhodou lepšie úrokové sadzby,“ tvrdí analytik portálu Finančná hitparáda Martin Švidroň.

Rekordéri sú v Dánsku

Nízke úroky hypoték sa netýkajú len Slovenska. Nový rekord pokorila hodnota priemernej ročnej miery nákladov v eurozóne, ktorá okrem úrokovej sadzby zahŕňa poplatky. Tá je v súčasnosti na úrovni

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa