Podobne ako pred dvomi rokmi, keď sa po uvoľnení podmienok predčasného splácania úverov na bývanie začalo masívne refinancovať a ľudia si brali úvery, aby lepšími podmienkami nahradili tie staré. Predprázdninový boom, ktorý bol dôsledkom prísnejšej regulácie, však so sebou nepriniesol len veľa nového úverového biznisu. Hoci bolo Slovensko už predtým jedna z najlacnejších krajín v úveroch na bývanie v eurozóne, banky pod konkurenčným tlakom opäť stlačili úrokové sadzby ešte nižšie a krajinu dostali do ešte extrémnejšej polohy.

Slovensko vytŕča nielen v tom, že sa tu ľudia zadlžujú ako nikde inde. Medzi rekordmanmi je aj cenou.

Lacnejšie do extrému

Jarný pokles cien už nebol zďaleka taký silný ako pred dvomi rokmi, keď sa začala refinančná vojna o klienta. No bol prekvapivý. Slovenské banky už pred ním patrili k najlacnejším v eurozóne. Akurát slovenský klient najviac počúva na cenu, a tak sa od bánk presne takého ohlasu dočkal.

Priemerná úroková miera nových hypoték sa podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) zviezla z januárových 1,55 percenta na júnových 1,41 percenta, čo urobilo hypotéky historicky najlacnejšie. A to nielen 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa