V roku 2008 prišla finančná kríza, ktorú vystriedali ďalšie. Európsku centrálnu banku (ECB) to dotlačilo k tomu, že v eurozóne boli celé roky negatívne úrokové sadzby. To, čo sa považovalo za mimoriadne neštandardné opatrenie, sa stalo súčasťou menovej únie na dlhé obdobie. V júli tohto roku sa však záporné úrokové sadzby stali minulosťou. Je to dôležitá správa aj pre bežných ľudí.

Mimoriadne uvoľnená politika priniesla lacné úvery a cenou za to je vysoká miera inflácie, ktorá v auguste dosiahla štrnásť percent. S historicky lacnými úvermi sa už museli klienti rozlúčiť a každý v súčasnosti, bohužiaľ, pociťuje iba negatíva. Úvery už zdraželi, no pozitíva, ktoré má sprísnenie monetárnej politiky priniesť, sa ešte neprejavili.

Ekonomika je živý organizmus, sieť komplikovaných vzájomných vzťahov, čo spôsobuje, že môže trvať až osemnásť mesiacov, kým sa prejavia očakávané účinky sprísnenia úrokových sadzieb. Drahšie úvery majú prispieť k tomu, že v ekonomike bude menej peňazí, čo by malo zdražovanie zastaviť. Svoju rolu bude však zohrávať enormné zdražovanie energií, ktoré ECB svojimi rozhodnutiami, samozrejme, odvrátiť nedokáže. Zároveň platí, že ceny energií vstupujú do každej hospodárskej činnosti, preto vyhliadky nie sú priaznivé.

Hypotéky nad tri percentá

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa